A hitelmoratóriumot választók nemcsak, hogy többet fizetnek a végén a banknak, de sok helyütt a hitel kiváltását is megnehezítik vagy akár meg is tiltják a számukra.
A hitelmoratóriumot választóknak év végéig nem kell fizetniük a havi törlesztőt, ám természetesen a bankok sem a hitelt, sem a kamatot nem engedik el, azt utólag szétosztják a hátralévő törlesztők között. Sőt, ilyenkor nő a teljes visszafizetendő összeg is.
Miért kell többet visszafizetni a hitelmoratórium miatt a hitelre?
Az MNB friss adatai szerint 10 lakossági hitelből csaknem 7-et jelenleg nem fizetnek, vagyis mintegy 3,8 millió lakossági hitelszerződésből csaknem 2,5 millió ügyfél választotta a hitelmoratóriumot. Hiába azonban az óriási érdeklődés, a K&H Bank friss felmérése szerint nagyon sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mi is vár majd rájuk 2021. január 1-től.
A mai napig sok olyan hitel van, amelynek kamata 3 havonta módosulthat, számukra rossz hír, hogy a kamatszámítás szempontjából fontos mutató, a három havi BUBOR – Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb – csak idén 0,16 százalékról 0,9 százalékra emelkedett, így a havi törlesztőik is folyamatosan nőttek, a folyamat végét pedig még nem látni.
Számukra lehet megoldás a hitel kiváltása egy olcsóbb hitellel, amikor is változó kamatú hitelüket egy 5, vagy 10 évre, esetleg a futamidő végéig rögzített kamatúra cserélik le.
A Bankmonitor.hu most azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy van a hitelmoratóriumnak egy olyan káros mellékhatása is, ami akár meg is hiúsíthatja a sikeres hitelkiváltást. Vannak ugyanis bankok, amelyek jelenleg egyáltalán nem váltanak ki egy moratóriumban lévő hitelt, míg másoknál probléma nélkül kivitelezhető a dolog. Olyan bank is akad, amelyik engedi a kiváltást, ám igazolni kell, hogy a moratóriumot megelőző időszakban az adós rendben fizette a havi törlesztőit.
Nagy kérdés persze, hogy ha valaki most kilépne a moratóriumból, akkor vajon megoldható lenne-e a hitelkiváltás. A rossz hír az, hogy több bank ebben az esetben is vár néhány hónapot, hogy ismét legyen „törlesztési múlt”, vagyis lássa, hogy az adós rendben tudja fizetni a havi részleteket. Éppen ezért azok, akik egészen 2020. végéig bennmaradnak a moratóriumban, sok banknál csak 2021 második felétől próbálkozhatnak hitelük lecserélésével.
Azoknál a bankoknál pedig, ahol működik a kiváltás a moratóriumos hitelekre is, jellemzően alaposan leszűkül a szóba jöhető hitelek köre – hívja fel a figyelmet a Bankmonitor.hu.