A szervezet elnöke szerint a jövő nyárig biztosan nem szűnnek meg teljesen a korlátozások a fürdőkben.
Május első teljes hetében nyithattak újra a fürdők vidéken, sokan pedig a hétvégén már ki is próbálták, milyen a járvány idején fürdőzni. A hévízi polgármester beszámolója szerint az ottani gyógytóban több százan fürödtek. Annak ellenére, hogy a pontos és részletes, minden fürdőre kötelező érvényű üzemeltetési feltételek akkor még nem érkeztek meg a Nemzeti Népegészségügyi Központtól.
A Magyar Fürdőszövetség elnöke erről azt mondta szerdán az MTI-nek, hogy
tudomásuk szerint négy-öt fürdő nyitott már ki az előző hétvégén a részletszabályok ismerete nélkül. Az elnök ezt felelőtlenségnek nevezte.
A szövetség korábbi közleményében is arról írt, hogy a május végi nyitás lehet a reális.
Boros László Attila elmondása szerint mostanra már ismertek a szabályok, a legtöbb fürdő mégsem siet a nyitással: a többségük pünkösdre időzíti, sok nagyobb fürdő pedig még annál is később, júniusban fogadja majd a vendégeket.
Az elnök úgy véli, hogy még a pünkösdi nyitást is tesztüzemnek kell tekinteni, és felhívta a figyelmet arra, hogy az egészségügyi előírások, járványügyi óvintézkedések miatt fajlagosan megnőnek az üzemeltetési költségek, többletmunkaerőt, eszközvásárlást igényelnek.
Ismertette a legfontosabb előírásokat is. Új szabály egyebek mellett az, hogy a felére korlátozódik az egy-egy fürdő által fogadható vendéglétszám, így minden intézmény nagyjából a normál kapacitásának, befogadóképességének a felével üzemelhet.
Az előírás szerint egy főre 4 négyzetméter vízfelületet kell biztosítani minden szabadtéri medencében, a szabadtéri zöldfelületeken pedig 16 négyzetmétert.
A szolgáltatások közül kizárólag a szabadtéri medencék nyithatnak meg.
Ahol működik, a sorban állás elkerülése érdekében online jegyvásárlást javasolnak. A fürdők pénztárainál felfestéssel kell jelölni a betartandó távolságot, és a lehető legtöbb pénztár megnyitására törekednek a várakozás elkerülése érdekében.
A pénztárosoknak kesztyűt, szájmaszkot vagy plexi védőfalat biztosítanak majd, a vendégeknek pedig a beléptetésnél kézfertőtlenítőt – sorolta. A belső vendégforgalmi részeken rendszeres fertőtlenítő takarítást végeznek, a kilincseket, korlátokat, villanykapcsolókat, vizesblokkokat óránként takarítják, fertőtlenítik. Az élményelemek közül üzemelhetnek a csúszdák, és azok, amelyek nem járnak vízfelszín feletti hatással, légbefúvással, például a zuhatagok, nyakzuhanyok nem működhetnek. Az örvények, sodrófolyosók működhetnek.
A gőz-, és szaunalétesítményeket nem lehet megnyitni – mondta. A gyógyvizes medencék és termál medencék sem nyithatnak meg, azok azonban igen, amelyeknek engedélyezett fertőtlenítőszer-adagolása van.
Azt meglepetésnek nevezte Boros, hogy engedélyezték a fürdőkben az aeroszolképződéssel nem járó egészségügyi szolgáltatások az eljárásrend betartásával. A fürdőgyógyászati kezelésekhez nem kell vírusteszt, ám a szakorvosi vizsgálat és a kezelés is csak előzetes bejelentéssel történhet.
A játszóterek is megnyithatnak a strandokon, gyermekanimációt és csoportos foglalkozásokat azonban nem lehet tartani.
A fürdőbe készülőknek azt javasolta az elnök, hogy tájékozódjanak előzetesen az adott fürdő napi kapacitásáról, akár telefonon. Arról pedig, hogy mire számíthatnak a fürdővendégek a jövőben, azt mondta:
a jövő nyárig biztosan nem lehet számítani a korlátozások teljes feloldására.