Van, akinek az lesz a legkisebb rossz, ha szünetelteti a munkáját, de az sem mindegy, hogy mikorra időzíti ezt.
A kormány körülbelül 80 ezer katás vállalkozónak ad részleges adó- és járulékmentességet – de mi lesz a többiekkel? Az Adózóna most azt mutatta be, hogy aki úgy dönt, szünetelteti a munkáját, annak mi a teendője.
A katás egyéni vállalkozási tevékenység egy hónaptól legfeljebb 2 évig szüneteltethető. Akik már most látják, hogy bevételük áprilistól jelentősen csökkenni fog, dönthetnek úgy, hogy szüneteltetik a tevékenységüket. Ez nehéz kérdés, ugyanis, ha nem szünetel a tevékenység, de csupán havi 40 ezer forint a bevétel, a jelenlegi szabályok alapján meg kell fizetni a havi 25-50-75 ezer forintos adót.
Nagyon fontos az időzítés, ugyanis a webes ügysegéden keresztül elindított szüneteltetés már másnaptól életbe lép. Ez azt jelenti: ha a vállalkozó még március végén – a javaslat szerint, hogy ne az utolsó napon, inkább 1-2 nappal előtte – bejelenti a szüneteltetést, akkor márciusra vonatkozóan április 12-éig még meg kell fizetnie a katát. Ha azonban áprilisban egész hónapban nem végez tevékenységet, akkor adót sem kell fizetnie május 12-én.
Fontos a tevékenység szüneteltetését mérlegelni annak a vállalkozónak, akinek éves bevétele várhatóan meghaladja a havi 1 millió forintot. Ilyen esetben figyelemmel kell lenni ugyanis arra a szabályra, hogy szünetelés esetén annyiszor 1 millió forinttal csökken a tételes adózás szerinti keret összege, ahány hónapon keresztül szünetel a vállalkozás tevékenysége. Ennek következtében, ha április-június hónapokra szünetelést jelent a vállalkozó, akkor a kata szempontjából figyelembe vehető éves bevétel összege 9 millió forintra csökken. Az ezen felüli bevétel után 40 százalék adót kell fizetni.
Az általános forgalmi adó és más adószabályok gyakorlati alkalmazásához segítséget nyújt a HVG Adó 2020 adószakértők közreműködésével készített különszáma.