Most tette közzé a KSH a turizmus januári adatait, ezeket a számokat elnézve pedig különösen fájhat az ágazatnak, hogy egy óriási felfelé ívelést akasztott meg a koronavírus.
Óriási a baj a magyar turizmusban – panaszolják a téma szakértői. A Magyar Turisztikai Ügynökségnél úgy számolnak, hogy húsvétra Budapesten gyakorlatilag megszűnik a turizmus a járvány miatt, és legjobb esetben is tíz hónap kell ahhoz, hogy talpra álljon a szektor. A Központi Statisztikai Hivatal napi szinten nem követi az adatokat, a statisztikusok most tették közzé a turizmus januári eredményeit, ezekből a számokból pedig az látszik, hogy kiemelkedően jó volt az év kezdése, amikor még nem volt itt a koronavírus.
Idén januárban a külföldi vendégek által a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma a naptárhatással kiigazított adat szerint 15 százalékkal, a belföldi vendégek által eltöltötteké 3,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele 18 százalékkal emelkedett 2019 januárjához képest.
A szálláshelyekre érkezett 367 ezer külföldi vendég 911 ezer vendégéjszakát töltött el. A külföldivendég-éjszakák 70 százalékát Budapest-Közép-Dunavidék régióban regisztráltak a szálláshelyek, 18 százalékkal többet, mint az előző év azonos hónapjában.
A magyar vendégszám 379 ezer, az eltöltött vendégéjszakáik száma 794 ezer volt. Utóbbi mutató értéke a januárban elenyésző forgalmat bonyolító kempingek kivételével mindegyik szállástípusban emelkedett. A legnépszerűbb szállástípus a vendégéjszakák 81 százalékát begyűjtő szállodák, a leglátogatottabb régiók a Balaton és Budapest-Közép-Dunavidék voltak.
2020. január 31-én 2589 kereskedelmi szálláshely közel 80 ezer szobával és 218 ezer férőhellyel működött az országban, ami gyakorlatilag megegyezik az egy évvel korábbi adattal (egész pontosan 7-tel nőtt a szálláshelyek száma).