Az Adnan Polat vezette Gül Baba Türbéje Alapítvány épp azt az ügyvédi irodát bízta meg egy törökországi rendezvényszervezés intézésével, amelyik a kereskedőházas szerződésekkel foglalkozott 2016-ban. A törökországi kereskedőházat mind a mai napig Polat cége üzemelteti, a türbe közbeszerzését pedig mintha csak rá szabták volna.
Nemzeti és nemzetközi jelentőségű események szervezésén keresztül kell majd megismertetnie a magyar kultúrát és a Gül baba türbéjét annak a szerencsés vállalkozásnak, amelyik megnyeri a türbét kezelő alapítvány e célból kiírt közbeszerzését. Az alapítványt a magyar állam hozta létre, kuratóriumának elnöke az Orbán Viktorral és Recep Tayyip Erdogan török elnökkel is kiváló kapcsolatot ápoló Adnan Polat török vállalkozó, akinek saját bevallása szerint szívügye a türbe, és az elmúlt évtizedekben valóban sokat is tett érte. A testületben helyet kapott Suat Gökhan Karakus, Polat magyarországi intézője.
A közbeszerzés egyik érdekessége, hogy a majdan megkötendő szerződés tervezete erős hasonlóságot mutat egy másik, élő állami kontraktussal, illetve az általános részeket tekintve egész egyszerűen másolata annak, amit a HEPA Exportfejlesztési Ügynökség kötött egy bizonyos ALX Magyar-Török Kereskedelmi Központ Kft.-vel törökországi kereskedelemfejlesztési és promóciós központ üzemeltetésére. Az ALX Adnan Polat érdekeltsége, a cég ügyvezetője Suat Gökhan Karakus.
A képre kattintva galéria nyílik, bal oldalon az alapítvány szerződéstervezetének részletei, jobb oldalon a HEPA–ALX szerződés párhuzamos részei láthatók:
Mintha csak Polat cégére szabták volna
Minden bizonnyal nem arról van szó, hogy a szerződést az ALX adta oda másolásra, az alapítvány és a HEPA között van más kapcsolat. A közbeszerzésben az alapítvány nevében egy, a Fideszhez enyhén szólva közel álló ügyvédi iroda, a Sárhegyi és Társai jár el (rájuk még visszatérünk), amely a HEPA-val is szerződésben áll. A HEPA jogelődjétől, a csúfos kudarcba fulladt globális kereskedőházi rendszerért felelős MNKH Zrt.-től örökölte az ügyvédi irodát, ami éppen a kereskedőházakkal kapcsolatos jogi szolgáltatás nyújtásával bízta meg még 2015-ben. Ami azt illeti, a Gül Baba Alapítvány szerződéstervezete nemcsak a HEPA–ALX szerződéssel mutat kísérteties hasonlóságot, hanem az MNKH többi, korabeli kereskedőházas szerződésével is.
Vagyis vélhetően a Sárhegyi és Társai a saját, MNKH-s szerződéssablonját másolta az alapítvány beszerzéséhez, ha már annyira hasonló megbízásról van szó. Ettől függetlenül az ALX-nek jó esélye van behúzni a Gül Baba Alapítvány megbízását is (már ha ad be ajánlatot akár önállóan, alvállalkozóként vagy kapacitást nyújtó szervezetként). A nagy értékű állami közbeszerzések körében szokatlan módon nem az ajánlati ár a legfőbb szempont, a súlyozás felét két „minőségi” kritérium adja:
- Állandó képviselet megléte Ankarában vagy Isztambulban,
- Szakemberi töblettapasztalat (attól a szakembertől, akivel szemben minimális elvárás, hogy tárgyalóképes angol és török nyelvtudása legyen írásban és szóban, illetve felsőfokú végzettsége, legalább 48 hónap rendezvényszervezési, -felügyeleti, -minőségellenőrzési tapasztalata).
Mivel az ALX a HEPA/MNKH megbízásából évek óta üzemeltet irodát többek közt Ankarában és Isztambulban, ezeknek a feltételeknek bőséggel megfelel, sőt rá is tud tenni pár lapáttal néhány pluszpontért. Ráadásul a működő török-magyar irodákkal és kapcsolatokkal jó eséllyel árban is alá tud menni bármilyen potenciális versenytársnak (már ha ad be ajánlatot és lesz versenytárs).
Törököt fogtam, nem ereszt
Az ALX-nek elég jól fial a kereskedelmi és promóciós központ, amit a HEPA megbízásából üzemeltet. Jelen állás szerint, egy 2019 végi szerződésmódosítás után havi 77 millió forint díjra jogosult. A díjemelésért cserébe már a Türk Tanáccsal is a cégnek kell tartania a kapcsolatot, ugyanakkor bezárhatta a gaziantepi irodát, az indoklás szerint a szíriai háború miatt, a város ugyanis a szír határ közelében található, és a „szerződés alapján ellátott tevékenység háború által fenyegetett régióban nem végezhető”.
A cég beszámolóinak tanúsága szerint 2018-ban 867 millió forint, 2017-ben 881 millió, 2016-ban pedig 831 millió forint bevétele volt „stratégiai megállapodás szerint” – egyéb bevétele egyik évben sem nagyon akadt. Ebből elég szép profitot is sikerült összehozni: 2017-ben közel 100 milliót, 2018-ban 56 milliót. A szép profitból pedig még szebb osztalékot fizetett a cég, mindkét évben 300 ezer eurót, ami a mostani, gyengélkedő euróárfolyammal számolva körülbelül évi 100 millió forintnak felel meg.
Érdemes megjegyezni, hogy a törökországi kereskedelemfejlesztési és promóciós központ az egyetlen nagy külföldi kereskedőház, amely ilyen régen működik. A kormány 2018 nyarán szántotta be az MNKH-t, összevonta csatolt részeivel, bezárta a tucatnyi külföldi irodáját (csak az ALX szerződését tartották meg), jogutódjaként pedig létrehozta a HEPA-t.
Százmilliók mennek a türbébe
Minthogy a közbeszerzési dokumentumokban ezt nem tüntették fel, egyelőre nem tudni, a Gül Baba Alapítvány mennyi pénzt szán a magyar kultúra és a türbe Törökországbeli népszerűsítésére. A türbe 2018 őszén nyitotta meg kapuit, abban az évben 321 millió forintot költöttek. A kiadások fedezetéül a magyar államtól kapott támogatás szolgált. A kormány a 2019-es költségvetésben 700 millió forintot tervezett be az alapítványnak, a 2020-asban valamivel kevesebbet, 650 milliót. A Törökországbeli promóciós tevékenységet is állami támogatásból fogják fedezni, a szerződéstervezetben szerepel, hogy a „pénzügyi hátteret” a Külgazdasági és Külügyminisztériummal kötött támogatási szerződés „biztosítja”.
A megbízottnak (legyen az az ALX vagy más) az alábbi feladatokat kell majd ellátnia:
- a megrendezendő műsorok hirdetése,
- hírlevelek készítése és kiküldése,
- sajtólista elkészítése,
- havonta egy sajtóközlemény kiadása,
- havonta egy interjú megszervezése,
- fizetett PR-cikkek publikálása.
Fentiek amúgy épp olyan feladatok, amiket az ALX a HEPA megbízásából a kereskedelmi központ működésével kapcsolatban jelenleg végez Törökországban.
Ami a műsorokat illeti, minimum az alábbiakat kell majd prezentálni:
- 1 kamarakoncert min. 100 résztvevő, vendéglátás és szállítás,
- 3 szimfonikus koncert min. 500-1800 résztvevő, vendéglátás és szállítás,
- 3 népi és nemzetközi koncert min. 500-1000 résztvevő, vendéglátás és szállítás,
- kiállítások min. 1000 résztvevő, vendéglátás és szállítás,
- 2 panel / konferencia min. 300 résztvevő, vendéglátás és szállítás,
- 1 néptáncok min. 300 résztvevő, vendéglátás és szállítás,
- 1 színházi játék min. 500 résztvevő,
- 1 műhely min. 20 résztvevő, vendéglátás és szállítás.
A megbízás opcionálisan még több rendezvényt tartalmaz, a szerződés alapesetben csak 2020-ra fog szólni, de az alapítvány egyoldalúan meghosszabbíthatja egy évvel.
A Fidesz ügyvédjei
A közbeszerzésben az alapítvány nevében eljáró ügyvédi irodára, a Sárhegyi és Társaira visszatérve, ha van ma Magyarországon olyan iroda, amelyikről nyugodtan kijelenthető, hogy közel áll a Fideszhez, akkor ez az. 2010 óta fürdenek az állami, minisztériumi, Fidesz-közeli megrendelésekben. Ahogy a hvg.hu által kikért szerződésekből kiderült, a párt országgyűlési frakciója havi 1,9 millió forintos díjazás ellenében adott ügyvédi megbízást a Sárhegyi és Társainak – szóval nem csak átvitt értelemben, hanem szó szerint a Fidesz ügyvédjei.
Az iroda névadója és egyik vezető partnere Sárhegyi Zoltán, aki nem mellesleg a Fidesz delegáltja a Nemzeti Választási Bizottságban. A KDNP delegáltja pedig Lovas András, aki szintén partner a Sárhegyi és Társainál. Minthogy az irodánál honlapjuk tanúsága szerint nem dolgozik két Lovas András, minden bizonnyal ugyanarról az ügyvédről van szó, aki a 444.hu beszámolója szerint a Sárhegyi és Társai nevében a közmédiát (az MTVA-t) bíróságon képviselte több ellenzéki politikussal szemben a 2018. december 16–17-ei, MTVA-székházbeli eseményekkel kapcsolatos perben.
Mint említettük, a HEPA-nak élő (az MNKH-tól örökölt) szerződése van a Sárhegyi és Társaival: az ügyvédek 55 ezer forintos (plusz áfa) óradíjért nyújtanak jogi szolgáltatást maximum havi 270 órában. Ha már a HEPA-nál és a Gül Baba Alapítványnál tartunk, a külügyminisztérium 2019-re vonatkozó összesítése szerint a tárca 49 millió forintos szerződést kötött az irodával a minisztérium „működése kapcsán felmerülő jogi tanácsadói tevékenység” ellátására.
Egy kis ízelítő a Sárhegyi és Társai egyéb megbízásaiból a 24.hu gyűjtése alapján:
- A rákosrendezői pályaudvaron a vasútüzemhez nem szükséges ingatlanok hasznosítását előkészítő komplex jogi tevékenységet nyújtottak a MÁV-nak 160 milliós kerettel,
- A zuglói önkormányzatnak (amikor Papcsák Ferenc, az iroda egykori ügyvédbojtára volt a polgármester), tervezeteket véleményeztek és tanácsokat adtak 900 ezer forintért,
- Képviselték a magyar államot a sukorói telekcserével kapcsolatos botrány utáni jogi ügyekben 2 milliárd forintért (a Réczicza White & Case LLP Ügyvédi Irodával közösen),
- 2015-ben 96 millió forintért szerződtek a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséggel jogi szolgáltatások nyújtására,
- 2012-ben félmillióért adtak jogi szakvéleményt a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak,
- A kaszinókoncessziós szerződéseket is ők készítették elő a minisztériumnak 48,8 millió forintért,
- 120 millió forintért készíthették elő a GSM-R mobil kommunikációs projekt szerződéseit és adtak jogi tanácsot a NISZ Zrt.-nek.