Márciusban tartóztatták le a legnagyobb magyar vágóhíd tulajdonosát, Piero Pinit, fél év után szabadult.
November közepén írtuk meg a 24.hu nyomán, hogy szabadon engedték a márciusban letartóztatott Piero Pinit, az egyik legnagyobb magyar vágóhíd olasz tulajdonosát. Akkor a lap úgy fogalmazott, hogy:
„Az ügyészség többször is meghosszabbította a nagyvállalkozó letartóztatását, és úgy tűnt, semmi áron nem ereszti, pedig állítólag Pini hajlandó lett volna közel 2 milliárd forintot letenni a költségvetési károkat megtérítendő, és egymillió euró óvadékot ajánlott, hogy szabadlábon védekezhessen. Hogy igaz-e ez a sztori, arról hivatalos információkat nem tettek közzé, mindenesetre most óvadék nélkül engedték el. Kérdésünkre ezt a Kecskeméti Járási Bíróság szóvivője, Sárközy Szabolcs közölte, megerősítve, hogy múlt pénteken szabadlábra helyezték a 67 éves olasz állampolgárságú üzletembert. A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség egyszerűen nem indítványozta a letartóztatás meghosszabbítását, a bíróságnak így nem volt mérlegelni valója, a nyomozás során ugyanis az ügyészség indítványán nem terjeszkedhet túl – magyarázta a bírósági szóvivő. Ugyanakkor a bíróság bűnügyi felügyeletet rendelt el a szökés, elrejtőzés, illetve a bűnismétlés veszélyének kiküszöbölésére. Pini tehát nem hagyhatja el Magyarországot, és jelentkeznie kell időről időre a hatóságnál.”
Éppen ezért Vadai Ágnes (DK) két kérdést tett fel az ügyben Polt Péter legfőbb ügyésznek.
- Ha óvadékot nem fizetett Pini a Magyar Államnak, akkor kinek fizetett azért, hogy szabadlábra kerüljön?
- Dr. Nánási László, Bács-Kiskun megyei főügyész, valamint dr. Dókáné dr. Pályi Krisztina főügyész-helyettes felmentésének hátterében Piero Pini olasz húsipari mágnás ügye húzódik?
Polt Péter válaszolt a parlamenti írásbeli kérdésre, innen tudjuk, hogy:
a bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmény miatt nyomoz a NAV, a nyomozó hatóság letéti számlájára összesen 2 153 151 771 forint befizetés történt.
Az előbbi volt a válasz az első kérdésre, a másodikra pedig az, hogy a vonatkozó jogszabályok értelmében a legfőbb ügyész kinevezési jogkörébe az is beletartozik, hogy azokat bármikor indoklás nélkül vissza is vonhatja.
Márciusban derítette ki a sajtó, hogy a kiskunfélegyházi Hungary Meat Kft. tulajdonosát, és néhány társát előállították, majd a nyomozás érdekeire hivatkozva letartóztatták őket. Fél év alatt kevés információt lehetett megtudni a vizsgálatokról.
Az olasz családi vállalkozás lengyelországi érdekeltségeinél korábban tapasztaltak foglalkoztatással és adózással kapcsolatos szabálytalanságokat, emiatt évekkel ezelőtt egy alkalommal nagy erőkkel vonult fel a rendőrség az olasz család ottani vágóhídjához. Európa egyik legnagyobb ilyen létesítményét azóta a Pini család egy kínai vállalkozónak eladta.
A kiskunfélegyházi vágóhíd az ország egyik legnagyobb vágókapacitással dolgozó üzeme, csaknem nyolcszázan dolgoznak ott, nagy részük munkaerő-közvetítőkön keresztül szerződött a munkára.