Több mint 461 milliárd forintot adott ki a Mol a Chevron részesedéséért.
A Mol-csoport és az amerikai Chevron hétfőn aláírta az utóbbi azerbajdzsáni érdekeltségeinek megvásárlásáról szóló szerződést – számolt be a Mol.
Ezzel a magyar olajipari cégcsoporté lett a BP által üzemeltetett Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) olajmező 9,57 százalékos részesedése, továbbá a földközi-tengeri Ceyhan kikötőjében véget érő Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) vezeték 8,9 százalékos Chevron részesedése is. A megállapodás értéke a közlemény szerint 1,57 milliárd dollár (kb. 461 milliárd forint). A tranzakció lezárultával a Mol a harmadik legnagyobb partner lesz az ACG-ben.
Az ACG Azerbajdzsán máig legnagyobb szénhidrogén-lelőhelye, ahol a kitermelés 1997 novemberében kezdődött, és a lelőhely csoport napi termelése bruttó 584 ezer hordót tett ki 2018-ban, ami az azeri kitermelés 80-85 százalékát jelenti.
Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója azt mondta a tranzakcióról, hogy kiválóan illeszkedik a Mol jelenlegi portfóliójához, és tovább erősíti a vállalat kutatás-termelés üzletágának nemzetközi portfolióját azáltal, hogy kiterjeszti jelenlétét a FÁK régióban.
A vételi szándékot elsőként a Reuters szellőztette meg. A cikkük szerint az üzlet annak a politikának a következménye, mely során Orbán Viktor magyar miniszterelnök igyekszik szorosabbra fűzni kapcsolatait a közép-ázsiai országokkal. A tranzakció azért is fontos a Mol számára, mert megjelenik az eddig számára szűz területnek számító Azerbajdzsánban.