A zálogház tulajdonosát öt évre ítélte a bíróság, hiába okozott mintegy 30 milliárdos kárt, a kártérítésről pedig valószínűleg a legtöbben lemondanak.
Mint arról korábban beszámoltunk, mindössze 5 év szabadságvesztésre és ugyanennyi közügyektől eltiltásra ítélte jogerősen a bíróság annak a zálogháznak a tulajdonosát, akit többek között azzal vádoltak, hogy kölcsönügyleteiben fedezetként hamis, rézből öntött aranytömböket használt fel.
A botrány 2015 augusztusában robbant ki, ekkor derült ki, hogy Bíró Péter, a Kézizálog Zrt. tulajdonosa hamis aranytömböket adott biztosítékként több magyar milliárdosnak és pénzintézetnek. A Kézizálog már 2015 elején tönkrement, a Bíró által okozott veszteséget 30 milliárd forintra becsülték.
A Napi.hu most arra hívja fel a figyelmet, hogy a bírósági ítéletből az nem derült ki, hogy a vádlottnak hogyan és miként kellene megtérítenie a sokmilliárdos veszteséget, az ítéletben ugyanis mindössze egy mondat utal arra, hogy kötelezték a vádlottat, hogy a vádiratban indítványozott kártérítést a pénzintézetek, két gazdasági társaság és két magánszemély részére fizesse meg, ennek nagyságát azonban majd további polgári perek során kell megállapítani.
A lap hozzáteszi, hogy a kárvallottak egy része, közöttük nyolc hazai pénzintézet egyébként vélhetően nem indít kártérítési pert, holott a bankok vesztesége a korábbi becslések szerint meghaladta a 20 milliárd forintot.
Az már tavaly szeptemberben kiderült, hogy az Unicredit Bank nem él majd polgári jogi igényével, a karibi térségben működő offshore Loyal Bank elengedi a tartozást, és a Commerzbank sem akarja érvényesíteni kárigényét. A K&H Bank ugyan szintén nem indít polgári pert, de ennek oka, hogy a hitelt engedményezte egy faktorcégnek.
A Széchenyi Bank és az Alba Takarékszövetkezet pedig időközben csődbe ment. A többi pénzintézet - Sperbank, OTP, CIB, Raiffeisen, Kinizsi Bank - elméletben indíthat ugyan kártérítési pert, de elképzelhető, hogy ők is inkább lenyelik az egyenként is százmilliós, esetleg milliárdos tételek elvesztését.
A Napi.hu megkeresett több károsultat, akik szintén úgy nyilatkoztak, hogy
mivel a kár megtérülésére nem látnak esélyt, ők el sem indítják a pert.
A lap hozzáteszi, hogy az évekig tartó háziőrizet és egyéb kedvezmények figyelembe vételével Bírónak egyébként a kiszabott öt éve helyett valószínűleg legfeljebb két évet kell majd a rács mögött töltenie.