Vállalkozás hvg.hu 2019. január. 04. 10:45

16 millió forintra büntették a Sopron Bankot

Informatikai, vállalatirányítási és adatszolgáltatási hiányosságokat talált az MNB vizsgálata, de a bank megbízható működését ezek a hibák nem veszélyeztették.

Az MNB összesen 16 millió forint bírságot szabott ki a Sopron Bankra, ugyanis informatikai, hitelkockázat-kezelési, vállalatirányítási, számviteli, adatszolgáltatási, nyilvántartási, illetve a pénzmosás és terrorizmus finanszírozásának megelőzésére vonatkozó hiányosságokat talált. Azért mindenkit megnyugtattak a büntetésről szóló közleményben: a feltárt problémák nem hordoznak rendszerkockázatot és nem veszélyeztetik a bank megbízható működését.

A jegybank elsősorban a belső szabályozási, nyilvántartási, beállítási és naplózási tevékenységet érintő problémákat azonosított a hitelintézet IT-működésében. A hitelkockázat kezelése körében hiányosak voltak például a belső hitelekre, a fizetőképesség megállapítására, az ügyletminősítésre és hitelbiztosítéki értékmeghatározásra vonatkozó belső eljárásai, illetve a hitelezési és követeléskezelési gyakorlata sem volt mindenben szabályos.   

Emellett a hitelintézet vállalatirányítási rendszere, a számviteli és adatszolgáltatási gyakorlata, valamint az Országos Betétbiztosítási Alap által biztosított betétek adatnyilvántartása sem felelt meg maradéktalanul a jogszabályi előírásoknak.

A hitelintézet nem teljes körűen végezte el a jogszabályok szerint elvárt adatszolgáltatási, nyilvántartási és a gyanús ügyletek szűrési kötelezettségét, illetve több esetben a tulajdonosi nyilatkozatok is hiányosak voltak.

Enyhítő körülménynek számított, hogy a hiányosságoknak nem volt hatása az ügyfelekre, illetve, hogy a hitelintézet számos problémát már a vizsgálat során kijavított és együttműködő magatartást tanúsított.

Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.