Vállalkozás hvg.hu 2018. november. 21. 13:09

Üti az MNB a magánszéfeket – 4 ezer milliárdot sejtenek bennük

4 ezer milliárd forintot őrizgetünk valahol készpénzt – de nem banki széfekben. Az adóhatóságnak viszont nem tetszik a bérelhető magánszéfek ellenőrizhetetlensége. A Magyar Nemzeti Banktól az elmúlt évben több mint 200 millió forint büntetést kaptak a piaci szereplők.

Tegnap tilalmi listára került az ABB-Allrisk Biztonság és Biztosítás Zrt. is, és 6 millió forintos bírságot kapott, valamint a társaság egyik alkalmazottját 200 ezer forint eljárási bírsággal is sújtotta a Magyar Nemzeti Bank a piacfelügyeleti eljárás akadályozása és a tényállás feltárásának meghiúsítására irányuló magatartása miatt.

Nem könnyű szabad széfet találni a bankokban, hiszen az alacsony kamatkörnyezetben sokaknak tetszik az ötlet, hogy a bankszámlavezetési díjakkal versenyképes havi néhány forintért ott tarthatják az értékeiket. Bár készpénzt nem szabad ezekben tartani, 4 ezer milliárd forintra becsülik azt az összeget, melyet a magyarok mégis itt rejtenek. Mivel a bank alkalmazottjai nem nézhetnek bele a széfekbe, hivatalosan senki nem tudja, hogy ezt a szabályt hányan szegik meg.

A bankoknak érthetően megéri, hogy a tehetősebb réteget ilyen módon becsábítsák, hiszen esetleg más szolgáltatást is igénybe vesz, ha már a bankban jár. A banki széfben elhelyezett összeghez a NAV vagy más hatóság is hozzáférhet; adócsalás gyanúja esetén ugyanis a bankkal kinyittathatják azt.

A bankokon kívül más cégek is megjelentek a széfpiacon, ellenük a Magyar Nemzeti Bank 2016-tól lép fel erőteljesebben. Abban az évben két cég, a Fővárosi Széfbank Kft. és a Hársfa Gold Szolgáltató Kft. ellen indult vizsgálat, és tavaly 200 millió forintra büntették őket – a Széfbank viszont ugyanazon a helyszínen, ugyanazon alkalmazottakkal és infrastruktúrával, megváltozott névvel folytatta a tevékenységét. Idén újabb vizsgálatok indultak, ennek során eltiltották a cég utódját, az Értékboxot is.

Az MNB szerint a jogosulatlan szolgáltató tevékenységében érdemben közreműködő természetes személyek maguk is akár 100 millió forintig terjedő piacfelügyeleti bírságot kockáztatnak – különösen akkor, ha tevékenységüket az MNB tiltása ellenére, rosszhiszeműen folytatják.

A széfszolgáltatás pénzügyi szolgáltatásnak minősül, ilyet pedig csak az MNB engedélyével lehet végezni. Biztonsági okokból nagyon szigorú előírásoknak kell megfelelni, hogy egy pénzintézet megkapja az engedélyt. Az Énpénzem.hu-nak nyilatkozó egyik független szakértő kiemelte, hogy míg egy banki széfet egy jogosult szervezet akár távirányítással zár alá helyezhet, a nem banki széfszolgáltatókhoz – mivel nem tagjai a bankrendszernek – egy ilyen adatszolgáltatási felhívás el sem jut.

 

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.