2015 óta él a szabály, hogy a nettó 15 milliárd forintos forgalmat elérő kereskedelmi egységeknek be kell zárniuk, ha két éven keresztül nem termelnek nyereséget. Az összeghatárt feljebb vitték, a célkeresztbe azonban minden szektor bekerült.
Jelentősen átalakulnának az áruházi veszteségszabályok az új őszi adócsomag tervezete alapján – vette észre a Blokkk.com. 2015 óta él a szabály, hogy a nettó 15 milliárd forintot elérő forgalmú kereskedelmi egységeknek be kell zárniuk, ha két éven keresztül nem termelnek nyereséget. A szigor célja a jogalkotók részéről az, hogy ne menekülhessen egy boltos vállalkozás az adófizetés helyett veszteséget kimutató könyvelésbe. Eddig egy vállalkozásnak sem kellett bezárnia.
Brüsszel kifogásolta a diszkriminatív szabályt, így a kormány változtatna, és a bevételi határt nettó 60 milliárd forintnál húznák meg. A tervek szerint nem kellene bezárni azt az üzleti vállalkozást, amely ezen értékhatárt elérve két évig nem nyereséges, viszont kötelező lenne adóellenőrzést végezni ezeknél a cégeknél.
A szabályokat ráadásul minden szektorra kiterjesztenék, nem csak a kereskedelemre – azaz minden 60 milliárd forintnál nagyobb árbevételű, két évig nem nyereséges vállalkozás ebbe a körbe esne. A nagy élelmiszeres multiláncok, azaz az Aldi, Auchan, Lidl, Penny, Spar, valamint a dm és Rossmann mellett olyan cégek is célkeresztbe kerülnének, mint az IKEA, a MOL, a Pick Szeged, vagy a Vodafone.
Ha egy ilyen nagy vállalkozás veszteséges, akkor NAV-vizsgálattal fogják kideríteni, nem titkolták-e el a nyereséget.