A felperes maga New York állam, a vád szerint az olajóriás félrevezette a befektetőit azzal kapcsolatban, hogy milyen hatással lesz a klímaváltozás az üzletre. Az ügyben a volt külügyminiszter és Trump neve is előkerült.
Nem York állam beperelte az Exxont, mert állítólag figyelmen kívül hagyták az üvegházhatást okozó gázok szabályozásával járó potenciális költségeket.
Az Exxon szerint a vádak alaptalanok és politikai motivációjuk van. Szóvivője azt nyilatkozta, igyekeznek majd „a lehető leghamarabb megcáfolni ezeket az állításokat”, de a per miatt arra kell számítaniuk, hogy a hatóságok évekig vizsgálódnak majd a cégnél.
New York állam szerint az Exxon olyan számokkal kalkulált a klímaváltozással járó költségek előrejelzésénél, melyek alacsonyabbak voltak, mint amit a befektetők felé kommunikáltak, ezzel pedig dollármilliárdokat spóroltak maguknak, a befektetői kockázatot viszont jelentősen megnövelték.
A vád szerint az Exxon vezetősége – köztük Rex Tillerson amerikai üzletember, aki az ExxonMobil elnöke és vezérigazgatója volt 2006-2016 között, majd 2017-től idén márciusi menesztéséig Trump külügyminisztereként szolgált – tudott arról, hogy milyen számokkal dolgoztak az előrejelzésben.
Az Exxonnak egyébként nem ez az első ilyen jellegű pere, 2016-ban a befektetői perelték be a céget, mert az nem hozta nyilvánosságra a klímaváltozással járó kockázatokról szóló kutatásait.
New York állam korábban a klímaváltozás kialakulásában játszott szerepükért perelte be az Exxont és más olajtársaságokat, de a bíróság elutasította a keresetet - írta a BBC.