Több mint 200 ezer gyereket érinthet a nagy oltási botrány. Milyen országban élünk? – kérdezték milliók a Weibón, a kínai Twitteren, amikor kiderült: egy nagy gyógyszergyár olyan oltóanyagot dobott piacra veszettség ellen, mely veszélyeztetheti azok életét, akik megkapták az oltást.
A Changchun Changsheng gyógyszergyárban a legelemibb higiéniai szabályokat sem tartották be. Az ellenőrzést úgy verték át, hogy meghamisították a jelentéseket, illetve lefizetették a helyi ellenőröket. Az igazgatót és 14 vezetőt, illetve ellenőrt letartóztattak – számolt be az Új Kína Hírügynökség. A cég működési engedélyét visszavonták. Sanghajban a tőzsdén azonnali hatállyal megszüntették a kereskedést a gyógyszergyár részvényeivel.
Megvesztek ott az elvtársak?
Ezt kérdezte állítólag Hszi Csin-ping elnök amikor eljutott hozzá a hír, arról, hogy a veszettség elleni oltóanyag veszélyes, különösen a gyerekekre, akiknek az immunrendszere kevésbé fejlett. Júliusban robbant ki a botrány, de a gyógyszergyár már régóta árusította a kétes hatékonyságú oltóanyagot. Hszi Csin-ping elnök a második számú vezetőre,Li Ko-csiang miniszterelnökre bízta a probléma megoldását. A kormányfő közölte: a gyógyszergyár átlépett egy erkölcsi határt, ezért bűnhődnie kell. Megkezdték a veszettség elleni oltóanyag kivonását a hatalmas ország piacáról. Aztán megszületett a döntés a vezetők letartóztatásáról és a horribilis bírságról, amelynél nagyobbat még nem kapott gyógyszergyár Kínában.
1890 millió jüan, vagyis 1,3 milliárd dollár
Ennyit akar behajtani a kínai állam a gyógyszergyáron, mely természetesen csődbe ment. Ez rekordösszeg, de Kínában távolról sem ritka esetről van szó. A BBC a gigabírságról beszámolva azt írja, két éve 88 millió dollár értékű gyógyszert koboztak el hasonló okból Kínában, ahol a közvélemény ugyancsak kritikus a hazai gyógyszerekkel kapcsolatban.
A kínaiak a külföldi gyógyszereket általában előnyben részesítik, mert a múltban sokan kínos tapasztalatokat szereztek. Alapvető gond a higiénia hiánya. Néhány éve a nagy AIDS-botrány kapcsán kiderült, az injekciós tűk sterilizálása nem történt meg. Sokan meghaltak emiatt. Most állítólag nem volt haláleset a kétes értékű veszettség elleni oltóanyag miatt, de tekintettel a szigorúan ellenőrzött sajtóra, ezt a hivatalos hírt sem lehet igazán biztosra venni. (via Új Kína Hírügynökség, BBC)