Vállalkozás hvg.hu 2018. október. 17. 11:42

Kipusztultak a szelídgesztenye-ültetvények, még drágább lesz a téli csemege

Közben egyre többen keresik a polcokon a terméket, így olasz importra szorulunk. Tavaly óta 66 százalékkal lett drágább a szelídgesztenye.

A hetvenes években telepített, összesen mintegy 450 hektárnyi szelídgesztenye-ültetvény mára szinte teljesen kipusztult, jelentősebb méretű üzemi ültetvények pedig nincsenek az országban – írta a Magyar Idők. Egy gombás betegség, a kéregelhalás az utóbbi másfél évtizedben járványszerűen tizedelte a fákat, de komoly károkat okozott a szelídgesztenye-gubacsdarázs is (képünkön).  

Az éves termés nagy részét mára főként a ligetes szórványgesztenyések és a vad állományok adják, a betakarítható mennyiség évente 200–500 tonna között alakul. Az olasz import nagyjából 2500 tonnát tesz ki.

Tavaly óta 66 százalékkal drágult a termék az Agrárgazdasági Kutatóintézet piaci árinformációs rendszerének adatai szerint. Míg 2017 októberének első és második hetében 600 forintos átlagáron kelt el a hazai gesztenye kilója, az idén már 1000 forintot fizettek a termelőknek a fővárosi nagybani piacon. A fogyasztók 1990 forintért vehetik meg a gesztenye kilóját, míg egy évvel korábban 1400 forintot kértek érte a kereskedők. A vidéki fogyasztói piacokon ennél olcsóbban, jellemzően 1400 forintért lehet hozzájutni a gesztenyéhez.

A szelídgesztenye nagyon igényes növény, termesztéséhez speciális ökológiai követelmények, kiegyenlített, csapadékosabb időjárás és savanyú talaj kell, ez csak Dél- és Nyugat-Dunántúlon, illetve a Börzsönyben adott.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.