Vállalkozás hvg.hu 2018. március. 27. 12:59

Elszálltak a termőföldárak, és ez még nem a plafon

Az állami földárverésekkel felsrófolt magyar hektárárak köszönőviszonyban sincsenek az uniós átlaggal.

Az Eurostat nyilvántartása szerint átlagosan Hollandiában a legdrágább a föld (ami nem csoda, tekintve a kis ország hatalmas mezőgazdasági teljesítményét és földhiányát), ott 2016-ban csaknem 20 millió forintba került egy hektár szántóföld – írta az Agrárszektor.

Olaszországban viszont akad egy régió, ahol még ennél is többet kell leszurkolni a termőföldért: Liguria tartományban egy hektár 33,5 millió forintot ér. A legolcsóbban az átlagárakat tekintve Romániában lehet földhöz jutni, egy hektárért kb. 600 ezer forintot kérnek, de Bulgáriában akár már 360 ezerért is akad egy hektárnyi föld.

Csehországban 2011-2016 között megháromszorozódtak az árak, míg Magyarországon, Litvániában, Észtországban és Lettországban a duplájukra emelkedtek. Nálunk az állami földárveréseknek volt köszönhető ez a gyors folyamat.

Hasonló tendenciát mutatnak a földbérleti díjak is; Hollandiában az éves díj 245 ezer forintra rúg hektáronként, a legolcsóbban pedig Lettországban lehet egy hektárt bérelni (évi 14 ezer forintért), sőt, a földművelésre kevéssé alkalmas Svédországban akad 8700 forintos éves bérleti díj is.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.