Vállalkozás hvg.hu 2018. február. 19. 11:05

A NAV is figyelheti, kiket küldenek a cégek munkásszállásra

Az adótörvény szerint a cégek adómentesen kínálhatnak helyet a dolgozóiknak a munkásszállásokon. A cégeknek azonban több aggályuk is van, hogyan kell értelmezni a szabályokat – az Adózóna összegyűjtötte, mit kell tudniuk.

Munkásszállásnak akkor számít egy szálláshely, ha lakóhelyiségenként legalább egy olyan dolgozó ott száll meg, akinek nincs lakóhelye azon a településen, ahol a cég található (kivételt az jelent, ha csak egy lakóhelyisége van az épületnek, akkor legalább két dolgozónak kell ott megszállnia).

Sok vállalatnál az a fontos kérdés: lehet-e munkásszállásnak tekinteni a panzióban, szállodában bérelt szálláshelyet? Ha a munkáltató és a szálláshely tulajdonosa erről szerződést kötött, akkor egy ilyen helyen is biztosítható munkásszállás. Fontos viszont, hogy a munkásszállás-szolgáltatási szerződés lehetőség szerint haladja meg a 90 napos időtartamot, hogy az ne legyen fizető-vendéglátásként értelmezhető.

Életszerű, hogy a munkásszállón megszálló munkavállalót alkalmanként meglátogatják a családtagjai, barátai. A munkásszállón elhelyezett munkavállaló eseti vendégfogadása nem zárja ki az adómentességet, de ez nem tarthat hosszú ideig. További részleteket az Adózónán olvashatnak.

 

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.