Vállalkozás hvg.hu 2018. január. 10. 10:05

Rekordot döntött Ferihegy

2018-ra további növekedést prognosztizálnak, mivel számos új – például közvetlenül Amerikába tartó – járat indul.

Idén több mint 13 millió utas fordult meg Ferihegyen, bőven meghaladva ezzel a 2016-os, 11,4 milliós rekordot – írja a BudFlyer blog. Bár a budapesti repülőtér üzemeltetője még hivatalosan még nem jelentette be a repülőtér éves utasforgalmának alakulását, szakmai oldalakon már elérhetőek az adatok, melyek szerint Ferihegy 2017-ben összesen 13.097.239 utast indított és fogadott.

A blog szerint a növekedést a repülőtér korábbi szezonalitását lassan megszüntető új téli járatok indítása és az évközi budapesti nagyrendezvények is elősegítették. Az utasforgalom mellett a cargo forgalom és a gépmozgások száma is rekorddal zárta az évet. Bár a növekedés üteme továbbra is az uniós átlag felett van, még mindig nem éri el a régiós nagyok értékét, a varsói Chopin és a prágai Václav Havel forgalma ugyanis december végére meghaladta a 15-15 milliót.

Magyarország és az Egyesült Államok között csaknem hat éve szűnt meg a közvetlen légi kapcsolat, melyet tavasz végétől két légitársaság (American Airlines, LOT) három új útvonala (New York, Chicago, Philadelphia) éleszt fel. Az amerikai kapcsolatok újraéledése rendkívül kiélezett versenyt indított el a piacon, mely a jegyárak csökkenéséhez is vezetett.

Idén minden eddiginél korábban tér vissza Budapestre az Air Canada Rouge járata, mely a legforgalmasabb nyári időszakokban már napi járatként fog Torontó és Budapest között repülni, és egészen október 26-ig indít gépeket. A Rouge mellett egy sor hagyományos légitársaság (a Lufthansa, a Finnair, az Air Baltic, az Iberia-Madrid, a lengyel LOT és a Qatar Airways) is növeli idén budapesti jelenlétét. A fapadosok több új járatot is indítanak, a már bejelentett desztinációk között van Stavanger és Athén (WizzAir), Santander, Paphos és Szaloniki (RyanAir), illetve Berlin (easyJet).

A növekvő forgalom igényeinek kielégítésére két éve elindították a BUD 2020 elnevezésű, ötéves repülőtér-fejlesztési programot körülbelül 50 milliárd forint értékben. Felújították az egyes futópályát, korszerűbb műszeres leszállító berendezést telepítettek, és megnyílt a repülőtéri szálloda. 2018-ban a tervek szerint bővítik az A és B terminálokat, illetve létrehoznak egy okosterminált (2C), valamint elindul a Cargo City beruházás is.