Vállalkozás hvg.hu 2017. november. 28. 11:03

Így kell megakadályozni, hogy elszálljon a menedzsment fizetése

A világ egyik legnagyobb befektetője hadat üzent a CEO-k túlságosan magas juttatásainak.

A norvég állami alapot (NBIM) 1998-ban alapították azzal a céllal, hogy az olaj- és gázkitermelésből, illetve értékesítésből származó bevételeket kezelje. Az alap 2012 óta megduplázta vagyonát, mely múlt évben átlépte az 1000 milliárd dollárt. A NBIM a világ összes tőzsdén jegyzett részvények 1,5 százalékát tulajdonolja és 9000 cégben vannak befektetései.

Áprilisban közleményben tudatták, hogy azoknál a cégeknél, amelyekben befektetőként szavazati joggal rendelkeznek, leszavazzák a menedzsment javadalmazására vonatkozó javaslatokat. A szigorú szabályokat magukra is alkalmazzák: az alap menedzsmentje nem kap bónuszokat, a fizetések pedig, bár versenyképesek, nem közelítik meg a piacvezető cégekét. CEO-juk, Yngve Slyngstad pedig „csak” 810 ezer dollárt keresett tavaly - közölte a Bloomberg.

Az alap etikus befektetési stratégiákat követ, például nem fektet dohányiparba, fegyverekkel foglalkozó, vagy környezetvédelmi aggályokkal felvető vállalkozásba, illetve újabban arra is figyelnek, hogy illegális gyermekmunkásokat alkalmazó cégekbe se tegyenek pénzt.

 

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.