A világ egyik legnagyobb befektetője hadat üzent a CEO-k túlságosan magas juttatásainak.
A norvég állami alapot (NBIM) 1998-ban alapították azzal a céllal, hogy az olaj- és gázkitermelésből, illetve értékesítésből származó bevételeket kezelje. Az alap 2012 óta megduplázta vagyonát, mely múlt évben átlépte az 1000 milliárd dollárt. A NBIM a világ összes tőzsdén jegyzett részvények 1,5 százalékát tulajdonolja és 9000 cégben vannak befektetései.
Áprilisban közleményben tudatták, hogy azoknál a cégeknél, amelyekben befektetőként szavazati joggal rendelkeznek, leszavazzák a menedzsment javadalmazására vonatkozó javaslatokat. A szigorú szabályokat magukra is alkalmazzák: az alap menedzsmentje nem kap bónuszokat, a fizetések pedig, bár versenyképesek, nem közelítik meg a piacvezető cégekét. CEO-juk, Yngve Slyngstad pedig „csak” 810 ezer dollárt keresett tavaly - közölte a Bloomberg.
Az alap etikus befektetési stratégiákat követ, például nem fektet dohányiparba, fegyverekkel foglalkozó, vagy környezetvédelmi aggályokkal felvető vállalkozásba, illetve újabban arra is figyelnek, hogy illegális gyermekmunkásokat alkalmazó cégekbe se tegyenek pénzt.