A gyakornokok azt állítják, kényszerítették őket, és az érettségijük volt a tét.
A Kína Henan tartományában létesített, iPhone-okat összeszerelő Foxconn gyárában legalább hat diák dolgozott napi 11 órát - derítette ki a Financial Times. A kínai törvények tiltják a kiskorúak heti 40 órát meghaladó munkavégzését. Az Apple leszögezte, hogy a középiskolai hallgatók önként dolgoztak, és "nem szabadott volna megengedni, hogy túlórázzanak", a Foxconn pedig azt nyilatkozta, hogy a diákokat anyagilag kompenzálták és juttatásokat is kaptak.
A hat gyakornok azonban állítja, kényszerítették őket, és az érettségijük volt a tét. A 17-19 éves, vasutas szakközépiskolában tanuló diákok szerint az iskola a matura feltételéül szabta a három hónapos „szakmai gyakorlatot”, és 3000 diákot küldött a Foxconn-gyárba. A munkának viszont semmi köze nem volt a tanulmányaikhoz, egyiküknek például 1.200 iPhone-kamerát kellett összeszerelnie naponta. Az ügyben sem az iskola, sem az oktatási minisztérium nem nyilatkozott.
A tajvani cég szeptemberben vette fel a diákokat az új iPhoneX gyártására, miután kiderült, hogy a szokásos szeptemberi termékbevezetés helyett csak novemberben tudják piacra dobni az iPhoneX-et. A Foxconn negyedéves profitja 39 százalékkal esett vissza a késedelem miatt. A gyártás egyébként minden évben augusztus és december között a legintenzívebb, ekkor a diákmunkások felvételével 100 ezerről akár 300 ezerre is nőhet a dolgozók száma, akik napi 20.000 iPhone-t szerelnek össze.
Az iPhone az Apple-család kulcsfontosságú terméke, az árbevétel több mint felét teszi ki, idén július és szeptember között 46,6 milliót értékesítettek belőle. Legújabb modelljét, az iPhoneX-et az okostelefonok megjelenésének 10. évfordulója alkalmából dobták piacra, és 999 fontos árával az Apple legdrágább telefonjának számít.
Az elmúlt években az Apple-t és beszállítóit többször vádolták meg azzal, hogy nem védik meg dolgozóikat, mert a kínai munkavállalók rendszeresen túlóráznak és a zsúfolt szállásokon élnek.