A miniszterelnök egyik testvére, ifjabb Orbán Győző közvetett módon tulajdonosa egy offshore-hátterű cégnek, amelynek korábban voltak munkái Kazahsztánban és Nigériában, valamint van érdekeltsége Csecsenföldön is – közölte a Direkt36.
Egy, a miniszterelnök idősebbik öccsének résztulajdonában lévő cég tavaly december óta egy Brit Virgin-szigetekre bejegyzett, Adrere Limited nevű offshore céggel együtt birtokolja az Yntergy Zrt. nevű ipari céget – írta a Direkt36.
Az Yntergy saját üzleti beszámolói szerint a cégnek korábban az egyik legnagyobb megrendelője a kazahsztáni LKZ vonat-összeszerelő üzem volt.
Papp András Zoltán, az Yntergy Zrt. vezetője és résztulajdonosa a Direkt36-nak azt mondta, az Adrere Limited tulajdonosa egy orosz magánszemély, akinek a kilétét viszont nem kívánta felfedni.
Orbán Viktor korábban heves bírálója volt az offshore cégek használatának, és a 2010-es választási kampányában ígéretet is tett arra, hogy az ő kormányzása alatt vége lesz az offshore-lovagok világának.
Ifjabb Orbán Győző a Gamma Analcont Kft.-n keresztül szerzett részesedést az Yntergyben. A Gamma Analcont egy műszaki eszközöket gyártó vállalkozás, amelyben 2015 januárjában lett résztulajdonos a kormányfő testvére.
Ennek a cégnek a vezetője és résztulajdonosa is Papp András Zoltán, aki a portálnak azt mondta, régi, személyes ismeretség fűzi ifjabb Orbán Győzőhöz. A kapcsolat kialakulásáról nem akart részleteket elárulni. Ifjabb Orbán Győző az e-mailben elküldött kérdésekre nem reagált.
A Gamma Analcontról már korábban megírta a tényfeltáró oldal, hogy a cég a miniszterelnök testvérének belépése óta két uniós pályázaton is nyert támogatást.
Tavaly augusztusban közel 300 millió forintot kaptak egy megújuló energiával foglalkozó projektre, előtte bő fél évvel pedig 57 millió forintos támogatáshoz jutottak a cég termelési kapacitásának bővítésére.
A Gamma Analcont ifjabb Orbán Győző feltűnése előtt is kapott uniós támogatást.
A miniszterelnök apjának és testvéreinek vállalkozásai érdekeltek a kőbányászatban és a betontermékek gyártásában, néhány éve pedig a szállítmányozásban is egyre erősebb pozíciókra tettek szert.
Papp András Zoltán szerint az Yntergynek jelenleg zömében magyarországi munkái vannak, mert a kazah megbízásoknak már 2013 körül vége szakadt.
Később megszűnt a nigériai kapcsolat is, a csecsenföldi projekt pedig valójában el sem indult. Itthon jelenleg leginkább a GE multinacionális cégnek dolgoznak, de hozzátette, hogy „az orosz és kazah kapcsolatot szeretnénk valamikor újrakezdeni”.