A gátlástalan brókereket a tőzsde farkasainak szokták nevezni. Ebből kiindulva egy osztrák állatidomár rájött arra, hogy a menedzserek legjobb továbbképzése, ha igazi farkasokkal találkoznak. Szemtől szembe, közvetlen közelről.
A Bécstől északra lévő Ernstbrunnban működik egy tudományos központ, ahol a farkasok viselkedését vizsgálják. Kurt Kotrschal, a centrum főnöke találta ki a remek jövedelemgeneráló programot, amivel ki tudják egészíteni az állami és magántámogatásokból összejövő szűkös költségvetést. Menedzsereket, gazdasági vezetőket, de bárkit, aki fizetni hajlandó, a farkasok közé invitálnak egy sajátos megmérettetésre. A program neve: „Beszélgessünk a farkasokkal”.
Az AFP hírügynökség tudósítója is csatlakozott az osztrák és külföldi gazdasági vezetőkből álló csoporthoz. A program egyszerű. A vendégeket bevezetik a farkasok kerítéssel körülvett területére, és ott egyszeriben eltűnik minden pénz és rangbéli különbség. A programot irányító Kotrschal arra kéri a vendégeket, hogy kuporodjanak le, és viseljék el a farkasok érdeklődő közelségét. Például, hogy nyalogatják az arcukat. Vagy pár centiről belenéznek a szemükbe. A vadaknak mindegy, hogy a területükre merészkedett ember milliomos vezérigazgató, vagy szerény hivatali kisegítő.
A különös program részvevői szerint óriási élmény volt egy farkas szemébe nézni. „Egyenlőnek éreztem magam velük” – nyilatkozta egy osztrák üzletember. Kurt Kotrschal az AFP-nek elmondta: a program egyik célja, hogy felébressze a gazdasági vezetőkben a bennük szunnyadó vadat. Mármint azokban, akikben ez eddig még nem történt meg. Tehát a program célja, hogy az ember még inkább embernek farkasa legyen? Szó sincs róla, hárított az osztrák farkasidomár, a vadakkal való közvetlen találkozás józan önmérsékletre és a váratlan helyzetek megelőzésére is tanítja az embert.
Az egzotikus menedzserképzés a külső szemlélőnek veszélyesnek tűnik. De Kotrschal szerint nincs kockázat. A központ 17 farkasa 10 napos kora óta emberek között él, elfogadják az ember dominanciáját, bár azért a lelkük mélyén élnek a vad reflexek, nem olyanok, mint a kutyák. Tehát ezért érdemes, persze gondos felügyelet mellett, közéjük engedni a menedzsereket. Akiknek egyébként naponta csak 650 eurót kell fizetni ezért a „képzésért”, ami azért nem hasonlítható egy komoly egyetem továbbképző kurzusához.