Vállalkozás MTI/hvg.hu 2017. június. 26. 06:59

Csődvédelmet kért a kormány stratégiai partnere – jelentkezett egy megmentő

A légzsákbotránytól megtépázott japán Takata vállalat összes vagyonelemét megvenné az amerikai Key Safety Systems. A cég ígéri, kevés kivétellel megtartja a Takata alkalmazottait. Miskolcon több mint ezer fő dolgozik a japán vállalatnak.

Ahogy arról beszámoltunk, csődvédelmet kért Japánban a Takata, a magyar kormány egyik stratégiai partnere. A japán autóalkatrész-beszállító vezetése hétfőn döntött a lépésről, miután a cég több mint 9 milliárd dolláros (közel 2500 milliárd forint) veszteséget szenvedett el hibás légzsákjai miatt, amelyek az autóipar valaha volt legnagyobb visszahívási hullámát eredményezték.

Az NHK japán közmédia beszámolója szerint a döntést a cég rendkívüli igazgatósági ülésén hozták meg.

A Reuters hírügynökség forrásai szerint a Takata az amerikai szabályok szerinti eljárást kezdeményez, és csődvédelmet fog kérni az Egyesült Államokban is, ami lehetővé teszi számára, hogy pénzügyi mentőövet kapjon az amerikai Key Safety Systems (KSS) alkatrészgyártótól. A KSS (amerikai idő szerint) már vasárnap bejelentette,

megállapodásra jutott a Takatával, hogy mintegy 1,57 milliárd dollárért (435 milliárd forint) megveszi a csődvédelmet kérő japán autóipari beszállító szinte minden vagyonelemét.

A Key Safety Systems azt is közölte, hogy kevés kivétellel meg fogja tartani a Takata alkalmazottait, és nem áll szándékában bezárni a vállalat egyetlen termelőegységét sem.

A japán óriáscég egy ideje már bajban volt, mivel kiderült, hogy esetenként selejtes légzsákokat gyártottak, amelyek legalább 17 esetben halált okoztak. A Takata emiatt a világ autóiparának eddigi legnagyobb termékvisszahívási akciójába kényszerült.   

A Takata 2014-ben nyitott gyárat Miskolcon, a beruházáshoz a magyar kormány 68 millió euróval járult hozzá, az alapkőletételen Orbán Viktor is ott volt. A gyárban jelenleg 1400-an dolgoznak.

Ahogy tavaly szeptemberben megírtuk, a miskolci üzem 7,3 milliárd forintos veszteséggel zárta az üzleti évet, ennek ellenére további fejlesztéseket tervezett.

Az ügyben a Magyar Nemzet megkereste a miskolci polgármestert. Kriza Ákos annyit közölt, hogy tudomása szerint a cég helyzete stabil, de a híreket látva egyeztetést kezdeményeztek a vezetőséggel.

Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.