Vállalkozás hvg.hu 2017. május. 25. 10:57

Dorombolásterápiával küzdenek a munkahelyi stressz ellen

Kilenc macska szaladgál a Ferray informatikai cég tokiói irodájában. A cicusok felugranak az alkalmazottak ölébe, finom mancsukkal megütögetik a számítógép billentyűzetét, harapnak néhány falat finomságot, majd békésen dorombolnak a munkatársak ölében.

Akik közben dolgoznak, sőt koncentrációs képességüket jelentősen növeli a macskákból áradó nyugalom. Az AFP tokiói tudósítója számolt be erről a fura munkahelyi harmóniát árasztó és teljesítményt növelő módszerről. Igaz ennek Japánban már van hivatalos neve: dorombolási terápia a hivatali stressz ellen. Hidenobu Fukuda cégvezető elmondta a hírügynökségnek, hogy már 17 éves tapasztalata van erről a módszerről.

Először 2000-ben engedélyezte egyik alkalmazottjának, hogy behozza a munkahelyre kedvenc cicáját. A macska nem csak gazdájára, hanem a többi alkalmazottra is jó hatással volt. Ezért aztán minden munkatárs megkapta a jogot, hogy magával hozza otthoni cicáját. Mindez furán hangzik, de Japánban nem egyedi: az Oracle Japan irodájában egy bobtail, egy óangol juhászkutya nyugtatja a munkatársakat, míg a Pasona Group két békés kecskével és két, a finom gyapjáról és békés természetéről egyaránt híres alpakával javítja munkahelyi közérzetet. És ha valahol, akkor Japánban erre óriási szükség van.

Pár hónapja a Dentsu reklámcég egyik fiatal alkalmazottja öngyilkos lett. A havi kötelező negyvenórás alapmunkaidő mellett 100 túlórát is teljesített. A cég főnöke lemondott, a Dentsu ellen igazságügyi vizsgálat zajlik. Japánban nem szabályozza törvény a túlórák számát. Ezért gyakori a havi 40 órás pluszmunka is, aminek sokszor csak a felét fizetik ki. A japán vállalati kultúra sajátos, az alkalmazottak halálra, néha a szó szoros értelmében halálra dolgozzák magukat. Cserébe viszont nyugdíjig biztos a munkahelyük.

A modellnek súlyos egészségügyi kockázatai vannak: orvosi vélemények szerint havi maximum 20 túlóra viselhető el, ennél több pluszmunka óriási veszélyekkel jár. A japán kormány tisztában van a problémával, például ösztönzi a dolgozókat, hogy vegyék ki az évi rendes, háromhetes szabadságot, miközben az alkalmazottak többsége ennek csak a felét veszi ki. Ebbe a képbe illeszkedik a dorombolásterápia is, amely, legalábbis a Ferray informatikai vállalkozásnál, csökkenti a munkahelyi stresszt, és javítja a termelékenységet.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.