Vállalkozás hvg.hu 2017. május. 25. 11:03

Azt is eltilthatják a cégvezetéstől, aki rossz vevőnek adta el a vállalatát

Egy év alatt tízezernél is több embert tiltottak el a cégvezetéstől, és a számuk folyamatosan nő.

Tavaly több mint 13 ezer magyarországi vállalkozáshoz köthető személyt tiltották el a cégvezetéstől, és ez a szám évről évre nő. Míg néha az eltiltott tudja, hogy vaj van a füle mögött, más esetekben értetlenül áll az eltiltás előtt – hívta fel a figyelmet a Jalsovszky Ügyvédi Iroda. A tét nem kicsi: akit eltiltanak, akár 7-8 évre is feketelistára kerülhet.

Aki felelőtlen, rosszhiszemű vagy hanyag, ne lehessen vezető vagy többségi tag egy társaságban – így összegezhető az eltiltásról szóló jogszabályok üzenete. Ezek a szabályok azonban meglehetősen szerteágazóak, vagy néha épp túl szigorúak, ami kellemetlen helyzeteket eredményezhet.

Bejó Ágnes, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda ügyvédje összefoglalta, milyen esetekben kerülhet sor eltiltásra, és mit lehet ez ellen tenni. Az egyik leggyakoribb eset az adótartozás. A társaság ügyvezetőjét, vagy többségi tagját a NAV eltiltja, amennyiben a társaságnak több, mint 180 napja 5 millió forintot meghaladó adótartozása van vagy ha a társaság felszámolás alá került és ennek a végén 5 millió forintot meghaladó összegű adótartozást hagy maga mögött.

Ennél is veszélyesebb, hogy a szigor azokra is kiterjed, akik az eltiltásra okot adó esemény bekövetkeztét megelőző egy évben ügyvezetők vagy többségi tulajdonosok voltak. Vagyis ha valaki teljesen jóhiszeműen eladja a cégét, majd azt egy éven belül adótartozás miatt felszámolják, a gyanútlan eladót is eltilthatják.

A cégbíróság kényszertörlési eljárást folytat le, ha a társaság működésében valamely súlyos törvénytelenséget észlel. Hasonlóan a NAV is élhet az adószám törlésének az eszközével bizonyos hiányosságok esetén.

Azért, hogy a vállalkozókat cégeik elhagyásától elriassza, ilyen esetekben mind a NAV, mind pedig a cégbíróság feketelistára helyezi vagy helyezheti a törölt cég ügyvezetőjét, vagy többségi tagját. Ráadásul, cégbírósági eltiltás esetén ez nem csak a jövőbeni, esetleges ügyvezetői pozíciókra terjed ki, hanem az adott személyt törlik mindazon bejegyzett cég adatai közül is, ahol ügyvezető tisztségviselőként szerepel.

Fischer Ádám ügyvéd szerint a szabály több kockázatot hordoz, amellyel tisztességesen működő cégeknek is számolniuk kell. Az adószám törlése és ezáltal az eltiltás akár kisebb fajú szabálytalanság esetén is felmerülhet. Másrészt az 1 éves, visszamenőleges hatály ezen eljárások esetén is alkalmazandó.

Eltiltás szóba jöhet felszámolás esetén is. Amennyiben ugyanis egy felszámolás alá került cég vezető tisztségviselőjét felelősségre vonják azért, mert a hitelezők védelmére vonatkozó szabályokat megsértette, a felszámolástól számított 5 évig nem lehet vezető tisztségviselő vagy többségi tag. Az eltiltás, hasonlóan a kényszertörlés esetén alkalmazott szankcióhoz, a meglevő vezető viszonyokra is kihat, a cégbíróság az adott személyt törli fennálló vezető tisztségviselői pozícióiból.