Aki önmagát adja, kisebb eséllyel fut be nagy karriert. Aki alkalmazkodik, gyorsabban jut előre. Ezt mondták azok a profi karriertanácsadók, akik a BBC-nek nyilatkoztak a siker titkáról. Persze ellenpélda is akad.
Ha felvételi beszélgetésre mész, akkor legyél őszinte, és add önmagad! – majdnem minden főnök ezt mondja, miközben megfeledkezik arról, hogy ő egyáltalán nem így jutott fel a csúcsra. Mindenhez és mindenkihez alkalmazkodó kaméleon volt, aki aztán a csúcson alakíthatta önmaga szerepét. Persze ha még maradt valami a 30 év előtti fiatalemberből.
Ha a csúcsra törsz, akkor állandóan figyelned és ellenőrizned kell magad!
Ezt mondja Mark Snyder professzor, aki a Minnesota Egyetemen tanít. Egy skálát állított fel, amely az önmegfigyelés mértékét mutatja. Aki jól ismeri saját magát, az általában színészkedni is jobban tud. Donald Trump karrierje, mely az üzleti világból a valóság show-n keresztül vezetett el a Fehér Házba, jó példa erre. Minél közelebb vagyunk ugyanis a csúcshoz, annál nagyobb színészi tehetségre és önkontrollra van szükség. A kaméleon mindig figyel, mindig alkalmazkodik. Képes a változásra és ez a legfontosabb, ha a csúcsra törekszünk.
Ha önmagadra koncentrálsz, akkor el kell dönteni: ki is vagy te? Ki voltál a múltban, ki vagy most, és mi szeretnél lenni?
Herminia Ibarra professzor asszony szerint már ezen a ponton megbukik a jó tanács, hogy légy önmagad. A professzor asszony a London Business School és a francia Insead üzleti főiskola tanára. Szerinte a karrierlétrán csak úgy lehet felmászni, hogy folyamatosan alkalmazkodunk: a főnökökhöz, a munkatársakhoz, az üzleti partnerekhez. A nagyfőnökök is ilyen embereket keresnek. Nem kizárólag azért, mert szeretik a talpnyalókat, hanem mert abból indulnak ki, hogy 5 vagy 10 év múlva egészen más helyzetben kell majd helytállnia az akkori vezetőnek. A globális kihívás permanens alkalmazkodást kíván meg. Aztán a nagyfőnök székében már gondolhatunk arra is, hogy megvalósítsuk fiatalkori elképzeléseinket.
Donald Trump nyilatkozta azt a Reuters hírügynökségnek, hogy nem épp könnyű a csúcson sem, mert ott is folyamatosan alkalmazkodni kell, még az USA elnökének is.
Minden nagy teóriának megvan az ellenpéldája is
A BBC röviden ismerteti a 44 éves Michael Friedrich karrierjét. A nem különösebben ambiciózus férfiú maga az „antikaméleon”. Rövidnadrágban jár be a munkahelyére, ahol vígan közli, lakása épp nincs, egy haverja nappalijában, a padlón alszik. Ehhez képest ő az alelnök a kanadai ScribbleLive informatikai cégnél. Pedig még egyetemet sem végzett. Mégis szívesen alkalmazzák szép pénzért, mert ért az informatikához, több nyelven beszél és bejárta a világot.
Én ilyen vagyok! Nem akarok mindenkinek tetszeni
– mondja a középkorú férfi, aki azért elég szép karriert mondhat magáénak. Az informatikában elég sok a hozzá hasonló lezser figura, aki önmaga szerepét alakíthatja. De ehhez az kell, hogy ő maga permanensen változzon az informatikával együtt, ahol öt év múlva esetleg valami olyasmit kell eladni a piacon, ami ma még nem is létezik.