Vállalkozás MTI 2017. március. 17. 14:39

Lebukott 11 légitársaság: megbeszélték az áraikat

Kartellezés miatt közel 800 millió eurós pénzbírsággal sújtott az Európai Bizottság pénteken tizenegy légitársaságot. Ebben az ügyben a testület már 2010-ben büntetést szabott ki az érintett vállalatokra, az uniós bíróság azonban az akkori döntést később érvénytelenítette.

Brüsszel 776 millió euró megfizetésére kötelezte az Air Canada, az Air France-KLM, a British Airways, a Cargolux, a Cathay Pacific Airways, a Japan Airlines, a LAN Chile, a Martinair, a Qantas, a SAS és a Singapore Airlines társaságot, amiért a teherszállítási üzletágban kartellt működtettek, mesterségesen magasan tartották az árakat a fuvaroztatni szándékozók számára.

A szabálytalan szövetkezés 1999-től 2006-ig tartott, de szakértők szerint tovább is folytatták volna, ha a bizottság egy vizsgálattal be nem avatkozik. 

Korábban összesen 800 millió euró pénzbírsággal sújtották a szóban forgó cégeket, az Európai Unió Bírósága azonban 2015 végén eljárási okok miatt hatályon kívül helyezte a büntetést.

A legnagyobb bírságot, 310 millió eurót az Air France-KLM kapta. A British Airways-nek 104 millió eurós büntetést kell megfizetnie, a többi cég 8,2-79,9 milliót tartozik leróni. A német Lufthansa mentesült a bírság alól, mert adatokkal szolgált az eljárásban.

Több további társaság ellen is vizsgálat folyt, de a bizottság végül úgy döntött, nem szab ki rájuk bírságot.

"A mai döntés bizonyítja: a bizottság nem hagyja büntetlenül a kartelleket, nem tűri a tisztességtelen versenyt. A kartellezés törvénytelen, árt a fogyasztóknak és a cégeknek egyaránt" - írták a brüsszeli közleményben.

"Vállalkozások milliói függnek a légi szállítmányozási szolgáltatásoktól, amelyek az EU teljes importjának több mint 20 százalékát, az exportjának pedig közel a 30 százalékát szállítják" - közölte Margrethe Vestager uniós versenyjogi biztos, hozzátéve, hogy büntetést von maga után, ha a szektor vállalatai tisztességes verseny helyett kartelltevékenységet folytatnak.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?