Vállalkozás hvg.hu 2017. március. 07. 13:48

Ez vár a tőkeemelést elmulasztó kft.-kre

Egy hete van a 3 millió forint minimális jegyzett tőkével nem rendelkező korlátolt felelősségű társaságoknak a tőkeemelésre. Ha ezt nem tudják teljesíteni, és más gazdasági társasággá sem alakulnak át, jöhet a jogutód nélküli megszűnés vagy a bírság.

Ha a társaság a tőkeemelés feltételeit nem tudja biztosítani március 15-ig, döntenie kell a cég átalakulásáról. Ezeket a változásbejegyzési kérelmeket harminc napon belül, azaz legkésőbb április 14-éig kell jogi képviselő útján elektronikusan benyújtani a cégbírósághoz – írja az Adózóna.

Az oldal szerint 28 ezer olyan cég lehet, amelynek törzstőkeemelésre van szüksége ahhoz, hogy 2017. március 15. után is törvényesen működjön. Amely cégek ezt elmulasztják, azok ellen hivatalból törvényességi felügyeleti eljárás indítható. A kft.-k a fokozatosság elvét betartva előbb felhívásra, majd 100 ezertől 10 millió forintig terjedő, mérlegeléssel megállapított pénzbírságra számíthatnak. Ha mindez eredménytelen marad, akkor végső esetben megszüntethetik a jogsértő módon működő céget. Sokezres nagyságrendben lehetnek olyan kényszervállalkozások a fővárosban, amelyek nem végeznek gazdasági tevékenységet, és a vezetőiket, tulajdonosaikat nem is foglalkoztatja cégük jogi sorsa. Ezen vállalkozások kiszűrése javítja a gazdasági élet átláthatóságát, kiszámíthatóságát.

Tőkeemelés festménnyel vagy logóval is lehet?

A tavaly elhalasztott kötelező tőkeemelést úgy tűnik, idén már nem úszhatják meg a magyar kft.-k, az egyéves hosszabbítás ugyanis ez év március 15-én lejár. A korlátolt felelősségű társaságoknak át kell térniük az új Ptk. alkalmazására, és ezzel egyidejűleg, amennyiben törzstőkéjük 3 millió forint alatt van, fel kell emelniük erre a kötelező minimumra.

Azonban a bírságot és a kényszertörlést megelőzendő a cég maga is kezdeményezheti a végelszámolást, amennyiben nem fizetésképtelen. A korlátolt felelősségű társaságnak a végelszámolás elhatározásától számított tizenöt napon belül változásként be kell jelentenie a cégbíróságnak a végelszámolás megindítását. A cégbíróság a végelszámolás megindításáról végzést hoz, amelyet a Cégközlönyben közzétesz. A végelszámolás kulcsszereplője a végelszámoló, aki az eljárás során felméri a kft. vagyoni helyzetét, követeléseit behajtja, tartozásait kiegyenlíti, jogait érvényesíti és kötelezettségeit teljesíti, vagyoni eszközeit pedig szükség esetén értékesíti. A végelszámoló jogosult – jogszabályban foglalt korlátozással – a kft. által kötött szerződéseket azonnali hatállyal felmondani, vagy ha a felek egyike sem teljesített szolgáltatást, a szerződéstől elállni. A végelszámolás alatt gondoskodik a cég vagyonának megóvásáról, az értékesítésre nem kerülő vagyon megőrzéséről. A korlátolt felelősségű társaság legfőbb szerve korlátozhatja a végelszámoló jogkörét és elrendelheti, hogy a végelszámoló a cég vagyoni eszközeit vagy azok meghatározott részét csak nyilvános pályázat, illetve árverés útján értékesítheti.

A végelszámolás kezdő időpontjában a kft. ügyvezetőjének megbízatása megszűnik, végelszámolóvá bárki megválasztható, aki a vezető tisztségviselővel szemben támasztott követelményeknek megfelel és a megbízatást elfogadja, így jellemzően a korábbi ügyvezető vállalja ezt a megbízást – írja az RSM blog.