Lassan már csak a moziban lát benzinkutat az átlag amerikai – olvasható a BBC összeállításában. Pedig idén is rekordot jósol a benzinfogyasztásban a washingtoni kormány. Tavaly és tavalyelőtt is rekordév volt, mégis egyre kevesebb a benzinkút. Számuk 170 ezerről 156 ezerre csökkent tíz év alatt
Manhattanben alig lehet benzinkutat találni. Már csak 50 működik New York üzleti negyedében a New York Times szerint, de egy másik felmérés már csak 39-ről tud. Manhattan „benzinkútsivatag”. San Franciscóban 40 százalékkal csökkent a benzinkutak száma az elmúlt nyolc évben. A magyarázat itt egyértelmű, elképesztően magas ingatlanárak vannak ebben a két városban. A benzinkút pedig nem hoz nagy profitot. Egy átlagos töltő napi haszna 200 dollár. Nem is ebből élnek a benzinkutasok, ez kevesebb, mint a bevételük egyharmada.
Régebben a benzinkutak mellett műhelyek is voltak. De a modern autók méregdrága alkatrészeit nem tudják cserélgetni, ez már szakszervizes tudást igényel. Ezért a BBC által idézett szakértők egyike úgy látja, a nagyvárosokban halálra vannak ítélve a benzinkutak, mert nem bírják a versenyt a gyorsan emelkedő ingatlanárakkal. Casakhogy Amerika útjain 275 millió autó fut, a többségük nem a nagyvárosokban. Mégis csökken a benzinkutak száma vidéken is. Pedig ott imádják a benzinfaló járműveket. Hol vásárolják a benzint?
A nagy áruházláncok lenyúlják a benzinkereskedelmet
Sehol másutt ilyen olcsó benzint nem kapsz – hirdeti a Wal-Mart és a többi nagy áruházlánc. Az amerikai autósok pedig imádnak jól járni. Pár dollárért szívesen elautóznak a világ végére is. Sokan az oda-vissza úton el is költik azt a nyereséget, amit az olcsóbb benzin jelentett. Ráadásul, ha már ott vannak, akkor vásárolnak is. Éppen ez a cél. A Wal-Mart és a többi nagy áruházlánc azért adja veszteséggel a benzint, hogy vásárlót vegyen. A benzinben nincs üzlet, de a vevőben van. Ez persze Amerika, de a trend hatással van Európára is. London belvárosában is alig találni már benzinkutat – állapítja meg a BBC összeállítása. A búcsú a benzinkúttól tehát elkerülhetetlennek látszik. Már ameddig az ember dönt a tankolásról. Csakhogy a vezető nélküli autóban, mellyel sokak kísérleteznek, a kocsi „maga dönthet” arról, hol tankoljon. „ Neki” a bevásárlóközpont nem jelent különösebb vonzerőt. Csak az ár érdekli és az, hogy hány kilométert kell érte megtennie.