Másfél hónapja maradt annak a 63558 kft.-nek, amelyek még mindig nem emelték meg alaptőkéjüket. Egy blog összegyűjtötte milyen lehetőségeik vannak a március 15-i határidőig.
Tavaly tavasszal egy év haladékot kaptak azok a korlátolt felelősségű társaságok (kft.), amelyek még nem emelték 3 millió forintra a törzstőkéjüket, amit az új Polgári Törvénykönyv írt elő. Ennek eredetileg 2016. március 15-én járt volna le a határideje, azonban ezt kitolták idén március 15-ig. Korábban a minimális alaptőke 500 ezer forint volt, az új Ptk ezt emelte 3 millió forintra. Ugyanakkor az elmúlt egy évben is csak a kft-k egy része tett eleget az előírásnak - írja Az Én Pénzem pénzügyi portál.
Jelenleg összesen 63558 olyan korlátolt felelősségű társaság található a céginformációs rendszerben, amely ellen nem folyik eljárás (felszámolás, végrehajtás), és az alaptőkéje nem éri el a 3 millió forintot – mondta Azénpénzem.hu kérdésére Pertics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója. Vagyis ezek a cégek feltehetően folytatnák a működést, így ennyi kft-nek kellene március 15-ig tőkét emelnie.
A tőkemelés megoldható:
- eredménytartalékból (a korábbi években megtermelt, de a cégben hagyott eredményből)
- pénz befizetésével bankszámlára vagy házipénztárba
- apporttal (vagyontárgyat fordítunk erre)
- tagi hitelből
Az eredménytartalék esetében fontos tudni, hogy egy társasági adó utáni, de osztalékadó előtti jövedelem, viszont a tőkeemelés miatt nem lesz adókötelezettség. Tehát most nem kell a tagnak adóznia utána, de ha az üzletrészét eladja, vagy a cég megszűnik, akkor ezután a rész után az osztalékadót meg kell fizetnie.
A felsorolt eshetőségek kombinálhatóak: például ha az eredménytartalék nem elég, még mindig bevihetünk mellé vagyontárgyakat is, és készpénzt is befizethetünk. A tőkeemelés halasztottan is teljesíthető, ilyenkor az alaptőkét a cég felemeli azzal, hogy a befizetést a tagok akár évekkel is elhalasztják, sőt több részletben is teljesíthetik. Addig viszont, amíg ténylegesen nem történik meg a teljes befizetés, nem lehet osztalékot fizetni.
A tagi kölcsönnel a nem pénzbeli hozzájárulás szabályai szerint emelhető a törzstőke, tehát az apporttal esik egy besorolásba. Mivel a követelés tulajdonosává a kft. válik, aki egyben a kötelezett is, ezért a követelés-kötelezettség kioltja egymást, a kölcsön megszűnik. A követelés névértéken történő tőkeemelése esetén sem a társaságnak, sem a magánszemélynek nem keletkezik kötelezettsége, nincs illetékkötelezettsége sem. A tavalyi módosítás eltekint a korlátolt felelősségű társaságokat terhelő kötelező tőkeemelés után járó magas, 40 ezer forintos illeték megfizetésétől, csak 15 ezer forintot kell kifizetni. Ezen felül az ügyvédi díjjal kell még számolni.