Az Európában egyre növekvő terrorfenyegetettség és az angolszász országokra jellemző politikai bizonytalanság egyre inkább arra készteti a vagyonosabbakat, hogy a világ zajaitól félreeső, biztonságos helyen keressenek búvóhelyet maguknak. Az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, ezt meg is találták egy kellőképpen távoli szigeten, ahol a tehenek száma jócskán meghaladja a lakosságét.
Amikor a 2008-as válság kirobbanóban volt a hongkongi bázisú bankár, Michael Nock a gazdagok közismert nyaralóhelyei helyett valami elszigeteltebb és távolibb után áhítozott, így jutott el végül az új-zélandi Queenstownig. A festői szépségű ország elszigeteltsége eddig inkább hátrány volt a gazdagok számára, a helyzet azonban most megfordulni látszik.
A távolság kifejezetten csábítóvá vált az olyan nagyágyúk szemében, mint Julian Robertson befektetési alapkezelő mágus, az orosz acélmágnás Alexander Abramov vagy a hollywoodi rendező és producer James Cameron, akik mesés vityillókat tartanak fenn a vidéken. Az alibabás Jack Ma is itt tervez telket vásárolni, követve legalább egy tucat, ide visszavonuló munkatársát. A Paypal egyik alapítójának, Peter Thielnek pedig egyből két ingatlana is van itt: egy Aucklandben, egy Queenstownban.
„Ahogy eddig a távolság visszatartó erőnek bizonyult Új-Zéland esetében, addig a világ egyre bizonytalanabbá válásával ez az adottság egyre inkább csábítóvá kezd válni” – nyilatkozott a Bloombergnek Nock, akinek kéthektáros queenstowni birtokát apró tavacskák szegélyezik. A művészeti stúdióvá alakított pajtából pedig rálátni egy sebes folyású áradatra, amelyen raftingosok eveznek le.
Az országnak nem csak természeti adottságai nagyon vonzóak, amit legtöbben a Gyűrűk Ura-filmekből ismerhetnek. Az Angliánál kétszer nagyobb területű sziget, annak mindössze egytizednyi lakosával benne van a top 10 legjobb demokráciában, a korrupció elenyésző, az ottlakók pedig békések és elégedettek. Múlt héten pedig letaszította Szingapúrt a vállalkozások számára legbarátibb országokat tömörítő lista éléről.
Sosem találja ki, melyik a legnépszerűbb magánrepülős útvonal
A gazdag ember egy hideg városban beül a repülőjébe, és leruccan kicsit a tengerpartra.
De nemcsak a leggazdagabbak menekülnének a szigetre: a brexites népszavazást követő 49 nap alatt több mint tízezer letelepedési kérelem érkezett a bevándorlási hivatalba, ami több mint a duplája az egy évvel ezelőtti azonos időszakénak.