A Deloitte felmérése szerint a Brexit egyértelműen csorbította a befektetői bizalmat, ugyanakkor egyértelműen a startupok malmára hajtja a vizet, amelyek így nagyobb valószínűséggel kerülnek a befektetők látókörébe.
Egyelőre Európa- és világszerte is csak becsülni lehet, hogy milyen gazdasági folyamatokat indíhat el a Brexit-szavazás eredménye. A Deloitte felmérése szerint a Brexit-szavazás óta Nyugat-Európában, és főleg az Egyesült Királyságban lassult le a befektetői tevékenység. A felmérés válaszadóinak csupán 7 százaléka várja, hogy a nemzetközi kihatással is bíró körülmények az elkövetkező fél év során pozitív irányba fognak változni, míg tavasszal ez az arány még csaknem 25 százalék volt. A válaszadók csaknem kétharmada ezeknek megfelelően a régió gazdaságainak mielőbbi stabilizálását sürgetné.
A válaszadók az új befektetési terepeket illetően – és a bizonytalan gazdasági környezettel összhangban –, inkább „biztosra mennek”, és a piacvezetőket célozzák meg (a tavalyi 51 százalékkal szemben idén már a megkérdezettek 67 százaléka). A feltörekvő középvállalatok iránti érdeklődés befektetői szempontból csaknem a felére, 43-ról 20 százalékra esett vissza, ezzel egy időben azonban vonzóbbá váltak a startupok.
„A startupok most minden korábbi felmérésünkben látottaknál magasabb arányban jelennek meg, immár a válaszadók 13 százaléka tekinti őket a leginkább versenyképes szegmensnek. A startupok a felmérés első tíz évében alig kerültek a képbe, de a számos sikertörténet a vállalkozókat és befektetőket is egyaránt arra ösztönözte, hogy a piacnak erre az igen fontos szegmensére is felfigyeljenek” – hangsúlyozta Seres Béla, a Deloitte közép-európai pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere.
Berlin szívhatja fel a Londonból menekülő startupokat
A Brexit óta egyre több londoni startup érdeklődik a Berlinbe költözésről egy üzletfejlesztő cég szerint.