Vállalkozás hvg.hu 2016. október. 14. 13:42

Mennyit kapott a Szabad Sajtó a Népszabadság negyedéért?

Állítólag 100 millió forintot. De akkor miért csökkent az alapítvány vagyona, és miért zárta több mint negyedmilliárdos veszteséggel 2015-öt?

A Népszabadság-ügyről írott cikkeinket itt találja.

A részvények ellenértéke 2015 júniusában megérkezett az alapítvány számlájára, de a vételár üzleti titok – közölte a hvg.hu kérdésére a Népszabadság-részvények eladásáról Kránitz László, a Szabad Sajtó Alapítvány kuratóriumi elnöke. A hírek többnyire 100 millió forintos összegről szólnak, de ez a bevétel nem látszik az MSZP által 1990-ben, a Népszabadság privatizációjakor létrehozott Szabad Sajtó Alapítvány tavalyi mérlegében a bevételek között. Azt viszont tartalmazza a beszámoló, hogy „2015 évben az eredmény 277.634 e Ft veszteség volt, így az Alapítvány vagyona csökkent”. A deficit túlnyomó többsége a pénzügyi műveletek ráfordításaiból adódik.

Fülöp Máté

„A vételár a számviteli törvénynek megfelelően került elszámolásra” – válaszolta részletek nélkül Kránitz. Szerinte a felhalmozott veszteségek finanszírozására több száz millió forint alapítványi tőkeemelés kellett volna, illetve a folyamatos veszteségfinanszírozásban is részt kellett volna vennie a Szabad Sajtónak. Ez volt a magyarázata az eladásnak.  

Felvetődött korábban a lapkiadó teljes felvásárlása is, de erre sem volt pénz. „A megvásárlás folyamatosan téma volt, de ehhez a tőkét nem tudta biztosítani az alapítvány, illetve azt a felelősséget is vállalnia kellett volna, hogy a veszteséges működést is finanszírozni tudja. Tisztességes döntést tehát csak ezen tények ismeretében lehetett hozni, azonban az alapítvány ilyen kötelezettséget forrás hiányában nem tudott vállalni” – közölte az elnök. A tárgyalások egyébként öt éve kezdődtek a Népszabadság sorsáról. A Ringier-vel megszakadtak a tárgyalások, az új többségi tulajdonos, az osztrák Heinrich Pecina érdekeltségébe tartozó Mediaworksszel az egyeztetés pedig közel fél évet vett igénybe: a tárgyalások 2014. november és 2015. április között zajlottak.

Az 27,69 százalékos alapítványi Népszabadság-csomag eladása után egy 1,5 millió forintos szavazatelsőbbségi papír maradt még a Mediaworks pakkja mellett. Ez az „érdekvédelmi” részvény, ami mögött az ott dolgozók állnak, azonban elvesztette a lap sorsával – például eladásával, bezárásával, nevével – kapcsolatos jogait három veszteséges év után, és azok csak két nyereséges évet követően éledtek volna fel. Mindez azonban már lényegtelen, hiszen 2015. április 2-án egy Mediaworks-cég átvette a kiadást a kiürített, de papíron 1,3 milliárd forint alaptőkéjű Népszabadság Zrt.-től, így tulajdonképpen a Szabad Sajtó egy leértékelődött, székházcéggé zsugorított egykori sajtóvállalat papírjaiért kapott pénzt, bármilyen értéken is tartotta nyilván a mérlegében.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.