Vállalkozás hvg.hu 2016. szeptember. 07. 15:36

A Jeremie után sem apad el az állami-uniós pénzcsap

Ötvenmilliárdos, innovatív cégekre fókuszáló állami kockázatitőke alapot gründol a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH), a Jeremie utódjaként pedig százmilliárdos tőkeprogram indul.

Május végéig az összes Jeremie-forrást sikeresen elhelyezték az alapkezelők, bár a kormányzat is belátta, hogy a konstrukció enyhén szólva sem volt hibátlan. A 130 milliárdos tőke többsége egyszerűen nem jelent meg a nyilvános piacon. Ennek több oka van, de főként az, hogy e pénzek jó része igen érdekes befektetési konstrukciókban landolt – írja a Figyelő. Sokan egyszerűen felvették az alapkezelői díjat olyan ügyletekért, ahol a kihelyezés jogilag szabályos lehetett ugyan, de különböző tranzakciókon keresztül például állampapírban csücsül, vagy az alapkezelő szűkebb-tágabb köréhez kapcsolódó céghálókat finanszíroz.

Forbes: így játszották át a Jeremie-pénzeket saját zsebre

A lap egy kockázati alapkezelőt vádol azzal, hogy az uniós forrásokból több milliárd forintnyi pénzt innovatív startupok helyett, saját tulajdonosainak érdekeltségébe tartozó cégekhez utalt ki, amelyeknél ráadásul semmilyen gazdasági tevékenységet nem tudtak felmutatni.

Ráadásul a húszból mindössze négy, kisebb összegeket kihelyező, úgynevezett magvető tőkealap indult 2014-ben, amelyek a startupok elindulását segíthették volna. Ezek közül kettő a problémákkal terhelt Töröcskei birodalomhoz, egy pedig a Quaestorhoz kapcsolódott, így sikerük visszafogott volt.

A tanulságot levonva, egy jobb szisztémával készül a kormányzat: 50 milliárdos, tisztán állami alap indul még az idén, illetve emellett 70 milliárdos összeggel (amihez 30 milliárd piaci önerő jön) írják ki jövő tavasszal a Jeremie folytatásának tekinthető, pályázaton kiválasztandó 6-8 piaci szereplőnek szánt támogatott tőkealap konstrukciót. Ez utóbbi pályázat kiírására jövő tavasszal van esély.

A lap szerint mindkét tőkeprogramban - épp az említett rossz tapasztalatok miatt - igen jelentősen megszigorodik majd a befektetések ellenőrzése, már a kiíráskor igyekeznek majd biztosítani, hogy a kockázati-tőke valóban innovációra, piacszerzésre, nemzetközileg is értelmezhető, sikersztori-várományos vállalatokba menjen. Ne pedig szűk körben, pár érdekcsoport gazdagodását, cégeinek finanszírozását szolgálja.

hvg360 Hamvay Péter 2025. május. 12. 13:59

Schwab Richárd: Ha Demján Sándor élne, most is neki dolgoznék

Néha úgy tűnik, Schwab Richárd vallási vezető, akit ezrek követnek, vállalva a szigorú életmódtanácsokat. A belgyógyász-gasztroenterológus saját bevallása szerint a legtöbb bírálatot az alkoholtilalom miatt kapja. Életmódváltó programja, amelyet közösségével országszerte hirdetnek, a nyitott, szabálykövető és érzelmileg stabil emberek között nagyon sikeres. Bár ők nincsenek túl sokan Magyarországon, Schwab társadalmi hatást akar kiváltani, és azt mondja, ha valaki tartja a szabályokat, „tálcán jön” a jó életminőség. HVG-Portré.