A munkaerő-feszültség már a hazai tulajdonú üzletláncoknál is megjelent, több águk még akár a hipermarketeknél is nagyobb bajba kerülhet a dolgozóhiány miatt – írta a napi.hu.
Bár a kiskereskedelmi szektor munkaerőhiányáról szóló hírek eddig főleg a külföldi tulajdonú élelmiszerláncokat érintették, a szakmai szervezetek szerint már a nagy hazai szövetkezeti és franchise-hálózatok is problémával szembesülnek – közölte a napi.hu.
A nagy külföldi hálózatok többsége két számjegyű béremeléssel reagált a tavalyi évtől kezdve az egyre feszítőbb munkaerőhiányra. Így például idén júliustól a Lidl 15 százalékos bérfejlesztést nyújtott minden fizikai dolgozójának, a Tesco átlagosan 11 százalékos, az Auchan és a Spar pedig 10-10 százalék körüli mértékben emelte alkalmazottai többségének fizetését.
Hozzájuk képest a Coop, a CBA és a Reál csak szerényebb, 5 százalék körüli volumenben emelte a dolgozói kereseteket 2016-ban, a Coop hálózata konkrétan 5,4 százalékkal – mondta a napi.hu-nak Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének elnöke.
Sáling szerint a magyar üzletláncok eddig azért lehettek kevésbé érintettek a munkaerőhiány miatt, mert üzleteik többsége kistelepüléseken működik, ahol a dolgozók mentalitásukból fakadóan, nehezen mozdulnak, így alacsony volt a fluktuáció. De hozzátette, előbb-utóbb a hazai hálózatok is látványosan béremelési kényszerbe kerülhetnek.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára szerint az ágazatban nem csak szakmánként, hanem cégtípusonként nézve is óriási eltérések lehetnek a munkaerő-piaci helyzetet nézve. A nagy tőkeerős láncokat sokkal kevésbé feszíti az emberhiány, a helyzetet könnyebben tudják kezelni, akik viszont rosszabb helyzetben lesznek, azok a kicsik – akár a kiterjedt, de elaprózott cégstruktúrában működő hazai hálózatok is.
Tudomása szerint már náluk is súlyossá vált a hiány és bár a kistelepüléseken kevésbé feszített a helyzet, ronthat a képen, hogy immár nem kell Nyugat-Európáig menni a jobb fizetésekért. A szlovák kiskereskedelemben akár 60-70 ezer forintnak megfelelő euróval több fizetést is haza lehet vinni, mint a hazai egységekben, így mind többen ingáznak a határhoz közeli településekről.