Szlovákiában és Lengyelországban is megjelenne a magyar startup, amely az őstermelőket hozza össze a vásárlókkal.
Nemzetközi terjeszkedésbe kezd a 30km.hu, a magyar szolgáltatás, amelynek segítségével a felhasználók megtalálhatják a közeli őstermelőket. Az alapítók nem bánnák, ha a weboldal és a mobilalkalmazás most már rendszeres bevételt hozna. Az idő nekik dolgozik: az EU-nak is eltökélt célja, hogy az ellátási lánc minél rövidebb legyen, és szerencsére a termelői piacok is mind népszerűbbé váltak az utóbbi pár évben.
Igaz, az egyes európai országokban eltérőek az esélyeik: Ausztriában például aligha érdemes betörniük a piacra, hiszen ott minden üzletben, még a legnagyobbakban is törekvés, hogy helyi áru kerüljön a polcokra. Sokkal nagyobb az úgynevezett élelmiszer-kilométer mutató például Szlovákiában vagy Lengyelországban: ez azt jelenti, hogy mekkora utat tesz meg a termék, míg eljut a termelőtől a fogyasztó tányérjáig. Ha ez a távolság lerövidül, az árak is alacsonyabbak lehetnek, így a 30km.hu alapítói is azt tapasztalják, hogy a weboldalukon felbukkanó őstermelőktől olcsóbban lehet beszerezni a portékát, mint a szupermarketben, ráadásul az jellemzően frissebb is.
A szomszéd paradicsoma mindig pirosabb
Minden a spanyol paradicsommal kezdődött. A martonvásári Vöröss Levente nem értette, miért kell neki az ízetlen, éretlen importzöldséget fogyasztania, miközben a szomszéd kertje tele van szebbnél szebb piros paradicsomokkal. „Azon agyaltam, hogyan lehetne hozzájutni a helyben termelt portékához” – mesél a motivációiról. Végül két barátjával – akik főállásban szintén marketingesként, illetve hr-esként dolgoznak – úgy döntöttek, létrehoznak egy mobilalkalmazást, és a fejlesztéshez sikerült 8,9 millió forint uniós forrást is szerezniük.
A 2014-ben elindított applikáció segítségével a regisztrálók megkereshetik, hogy a közelükben kik kínálják a vágyott zöldséget, gyümölcsöt, húst vagy – mai divatos kifejezéssel – kézműves terméket. A 30 kilométeres sugarú kör Budapest belvárosához képest nagyjából Tahi – Martonvásár – Gödöllő – Monor vonalban zárul.
Az Android és iOs operációs rendszerekre kifejlesztett alkalmazás, illetve weboldal működése igen egyszerű: a regisztrált őstermelők elérhetősége mellett az éppen kapható termékek listája látható, valamint az eddigi értékelések is olvashatók. Közel másfél év alatt eddig 14 ezren regisztráltak a honlapon vagy mobilon, és körülbelül 500 termelő kínálja ott a termékeit. A mindennapi zöldségek, gyümölcsök és húsok mellett kuriózumok is elérhetők. „Korábban előfordult, hogy nyúlhúst vagy pácolt fürjtojást szerettem volna venni, de nem találtam az üzletekben, és fogalmam sem volt, hol keressem” – meséli Vöröss Levente. Számos termelő kínál a 30km.hu-n saját kézzel készített sajtokat, mézet, gluténmentes és paleotermékeket, csírákat, organikus szappanokat, kecsketejet, illetve különféle gyümölcs- és zöldségchutneykat is.
Kolbászvásár, lekvárvásár
Egyelőre inkább a fővárosiak kaptak rá a lehetőségre, vidéken részben az anyagi korlátok miatt nehezebben terjed a szolgáltatás – tapasztalják a 30km.hu-nál. Ami pedig az oldalt, illetve az alkalmazást kifejlesztő trió profitját illeti: egyelőre csak az esetenként szervezett árusításokból tudnak bevételt elérni. Ezeket főként szezonális terményekből szervezik, például tavaly nyáron málnából több száz kilogrammot eladtak, most pedig a különféle palánták örvendenek nagy népszerűségnek, de volt már kolbász- és lekvárvásár is. Amikor meghirdetnek egy-egy ilyen akciót, a regisztrált vásárlók rendelhetnek az egy vagy több őstermelő által kínált portékából, és azt adott időpontban és helyen – általában közösségi házakban vagy kávézókban – átvehetik.
Effajta, a termelőket a vásárlókkal összekötő szolgáltatásból egyébként már több is működik az országban. A legismertebb talán a nekedterem.hu, amely több termelő és gyártó kínálatát gyűjti össze, de a zsámboki biokert is szállít előre összeállított dobozokat Budapesten több helyszínre is, ahol átvehetik azokat a megrendelők. „Az a különbség, hogy nálunk ad hoc jelleggel állnak össze ezek a vásárok, leginkább akkor, ha a termelők jelzik, hogy valamiből nagy mennyiséget tudnának szállítani” – mondja Vöröss Levente.