Valami épül Jászfényszarun
A Thyssenkrupp Jászfényszarun épít egy új, 500 munkahelyes üzemcsarnokot.
Új üzemcsarnokot épít a Thyssenkrupp a jászfényszarui ipari parkban. A több mint 30 milliárd forintos autóipari beruházással a német konszern csaknem 500 új munkahelyet teremt 2019-ig a Jász-Nagykun-Szolnok megyei településen. Szerdán az építkezés első "kapavágása" alkalmából tartottak ünnepélyt, amelyen Szijjártó Péter külügyminiszter is megjelent.
Szijjártó Péter beszédében azt mondta, a magyar kormány 10,6 milliárd forinttal támogatja a Thyssenkruppot. Hozzáfűzte: bár szinte kétheti rendszerességgel jelentenek be jelentősebb német beruházást Magyarországon, az Audi 2010. évi győri új gyárépítése óta ez az első zöldmezős német beruházás az országban.
Mint mondta, 6000 német vállalat mintegy 300 ezer embert alkalmaz Magyarországon, és ezen német vállalatok 80 százaléka újra az országot választaná befektetésének helyszínéül. A Magyarországon jelen levő összes külföldi működőtőke körülbelül egynegyede Németországból származik. Hozzátette, "mára Magyarország lett az európai kontinens egyik járműipari fellegvára", tavaly ugyanis a járműipar a teljes feldolgozóipari kibocsátás 30 százalékát tudta magáénak. Az autóiparban 150 ezer ember dolgozott az elmúlt év végén, amely 13 százalékos növekedés egy év alatt. A szegmens termelési értéke majdnem elérte a 7800 milliárd forintot, amely mintegy 17 százalékos növekedés egy év alatt.
Szijjártó Péter bejelentette: a jövőben felsőoktatási ipari együttműködési központokat fognak létrehozni az ország néhány nagyvárosában, hogy a nagyvállalatok képzési követelményei minél inkább meg tudjanak jelenni a magyarországi felsőoktatási szakemberképzésben. Szólt arról is, hogy a Thyssenkrupp komoly fejlesztőközpontot működtet Budapesten, ahol szoftverfejlesztő mérnököket alkalmaznak és az óriásvállalat a Budapesti Műszaki Egyetemmel és az Óbudai Egyetemmel is szoros együttműködésben áll.
Heinrich Hiesinger, a Thyssenkrupp AG vezérigazgatója az eseményen elmondta: a termelést 2018-ban kezdi a gyár. Zöldmezős beruházás eredményeképpen a budapesti kutatás-fejlesztési kompetencia központon és a győri gyáron kívül 2018-tól Jászfényszarun is gyárt kormányrendszereket és hengerfejbe integrált vezérműtengelyeket a vállalat. Kiemelte: a vállalat a bizalom és együttműködés jegyében hosszú távra tervez.
A vezérigazgató felidézte, hogy az óriásvállalat 1999-ben kezdte meg elektromos kormányrendszerek fejlesztését Magyarországon, majd 2007-ben alapították meg a Thyssenkrupp Presta Hungary Kft.-t, 2013 júniusában nyílt meg a győri gyáregységük, ahol az Audi számára gyártanak első és hátsó futóműveket. A Thyssenkrupp a világ egyik legnagyobb acélgyártással, autó-, gép-, energia- és építőipari alkatrészek gyártásával foglalkozó vállalata, amely 77 országban 497 leányvállalatot üzemeltet, mintegy 155 ezer alkalmazottal, ebből mintegy 1000 dolgozik Magyarországon. A cég árbevétele a személygépjármű szektorban a 2014–2015-ös üzleti évben meghaladta a 10 milliárd eurót.