Vállalkozás hvg.hu 2016. április. 01. 14:02

Ezekbe az országokba menekülnek Fico elől a szlovák cégek

Az elmúlt tíz évben 211 százalékkal nőtt azoknak a szlovák cégeknek a száma, amelyek székhelyüket valamely adóparadicsomba menekítették – írja a pozsonyi Új Szó.

Az elmúlt tíz év alatt Szlovákiában öt kormány cserélődött ki. Ami összeköti őket, az a vállalkozói környezet szinte folyamatos romlása, így nem csodálkozhatunk azon, hogy egyre több cég menekül el az országból, amelyek száma Milan Seliak, a Bisnode Slovensko igazgatója szerint mára elérte a 4701-et – írja alapra hivatkozva a Napi.hu.

A legnagyobb pánik az első Fico-kabinet hatalomra kerülésekor, 2006 után tört ki, ekkor egy év alatt 19 százalékkal ugrott meg az adóparadicsomokba menekülő társaságok száma. Abszolút számokban mérve azonban a legtöbb cég az Iveta Radicová vezette jobboldali kormány 2012-es bukását követően távozott, akkor 566-tal több cég hagyta el Szlovákiát, mint egy évvel korábban.

A legtöbb menekülő Hollandiában, az Egyesült Államokban és Cipruson köt ki, 2005 és 2015 között összesen 3121, vagyis a külföldön bejegyzett szlovák cégek 66 százaléka választotta a fent említett országok egyikét. Hollandiában, mivel uniós tagország, mentesülnek a forrásadó fizetése alól a letelepedő szlovák cégek, ráadásul osztalékadó sincs.

Az Egyesült Államok egyik vonzerejének az anonimitás számít, ott ugyanis sem a tulajdonosok, sem az igazgatók személye nem kerül be hivatalos nyilvántartásba, így nem is hozzáférhető illetéktelenek számára. Alacsonyabbak az adók is, ráadásul a cég számára a reklám szempontjából sem mellékes, hogy az USA országjelölést használhatja.

A legnagyobb érdeklődés tavaly azonban mégis Ciprus iránt mutatkozott, ahol összesen 917 szlovák céget jegyeztek be, 167-tel többet, mint egy évvel korábban, elsősorban a kedvezőbb adórendszer miatt. Ciprus a magyar cégek körében is viszi a pálmát.

 

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!