Vállalkozás Kovács István 2016. február. 10. 14:40

Pofonegyszerű az orránál fogva vezetni az államot

Vállalkozó vagy, kiírtak egy zsíros pályázatot, de nincs referenciád? Nem baj. Olyat tudsz ígérni, amire nagyon vágyik az állam? Nyerő vagy! Ha átvered az államot, simán megkaphatsz pár százmillió forintot, bottal üthetik a nyomodat. A felkutatásod nagyon lassan halad, és az állami szervek mossák a kezeiket. Egy tanulságos történet Bélapátfalváról.

Mintha a rafinált magyar vállalkozók – vagy szerencselovagok – ráéreztek volna arra, hogy az uniós pénzözön idején a magyar állam a kelleténél talán kevésbé jár el körültekintően tíz- és százmilliók odaítélésénél. A minap az keltett feltűnést, amikor – 4-5 évnyi nyomozás után vádat emeltek egy olyan üzletember ellen, aki kutyáknak szánt hidroterápiás futópad továbbfejlesztését ígérve lenyúlt 45 millió forintot, de kiderült, egy szó sem igaz a meséjéből, csak a könnyen jött pénz lebegett a szeme előtt. Most pedig bemutatunk egy másik próbálkozót, aki százmilliókat szívott le a magyar államtól – ráadásul úgy is nyert támogatást, hogy milliós nagyságrendű adóhiányt halmozott fel –, az állam most pedig fut a pénze után, vagy inkább csak cammog.

Egy új gépsor 30 millió – egy használtról hogyan lehet 90 milliós számlát hozni?

Heves megye sok más, főként a Dunától keletre fekvő megyéhez hasonlóan foglalkoztatási gondokkal küzd. A nemzetgazdasági minisztérium még 2013-ban 775 millió forint munkahelymegtartó és -teremtő támogatást nyújtott a megyének, hogy az juttassa célba kis- és középvállalkozóknak. Ennek majdnem a felét, 329 millió forintot az a Fuvar Logisztik Kft. nyerte el, amely Bélapátfalván egy biobrikettgyár felépítését ígérte. Megnyerő volt a tervükben, hogy 102 új munkahely létrehozását vállalták, ennek keretében 50 roma foglalkoztatását ígérték. Némi késedelem után – csak többszöri halasztást kérve tudtak felmutatni fedezetként egy ingatlant – megbíztak egy szlovák céget, hogy szállítsa le nekik a brikettgyártó gépeket. Miután azok megérkeztek, a velük érkezett számlák pedig már alkalmasak voltak a támogatási összegek egy részének a lehívására, két részletben összesen 223 millió forintot vettek fel a Heves Megyei Kormányhivataltól. És a problémák ekkor kezdtek napvilágra kerülni.

A bélapátfalvai ipari parkba ígérte felhúzni a biobrikettgyárat a Fuvar Logisztik Kft.
Kovács István

Miután a bő 200 milliót felvették, valaki felszámolást kezdeményezett a céggel szemben. (Nem sikerült kiderítenünk, ki volt ez a magánszemély, és miért indíttatta el az eljárást.) A kijelölt felszámoló azt látta, nem minden gép érkezett meg (10 százalékuk hiányzott), de ami megjött, azok többsége is használt és üzemképtelen. És brutálisan túlárazhatták azokat – így lehetett könnyen leszívni az állami százmilliókat. A felszámoló a hvg.hu megkeresésére elmondta: Lengyelországból egy új brikettgyártó gépsort 100 ezer euróért (durván 30 millió forintért) be lehet szerezni, a Fuvar Logisztik viszont a használhatatlan gépsorról 300 ezer eurós (bő 90 millió forintos) számlát mutatott fel. A felszámoló tavaly májusban pénzzé akarta tenni a gépeket, azokat megpályáztatta eladásra, de még a 20,6 milliós kikiáltási árért sem volt rá érdeklődő. Hamarosan újra meghirdeti a csomagot, ahol a korábbi árból engedni kell, a gépek megnevezése mellett több helyen feltüntették a „selejt” minősítést.

Úgy tettek, mintha
A cég vezetői valamennyit adtak a látszatra, gyártási alapanyagként megrendeltek a Bükki Nemzeti Parktól 50 ezer kéve nádat, amit azóta sem vettek át, így értelemszerűen nem is fizettek érte. A biobrikett gyártásához szükséges fahulladék beszerzése felé sem tettek lépéseket, bár Fazekas Géza Albert ügyvezető akkoriban a hvg.hu tudósítójának azt állította, hogy az alapanyag vásárlására szerződéseket kötött több erdőgazdálkodóval. Néhány embert viszont alkalmaztak, akikre elvileg a gépsor üzembe helyezése várt volna, de biztosították a vagyonőrzést is.

Ráadásul a Fuvar Logisztikkal más gond is volt, felhalmoztak 10 millió forint adóhiányt és 73 millió forint pénztárhiányt. Mindez nem zavarta a nemzetgazdasági tárcát, egy másik csatornán a 223 milliós, a beruházáshoz nyújtott előfinanszírozás mellett 105 millió forint is érkezett a cég számlájára, ezt derítette ki a felszámoló. És adósak maradtak az ipari park épületeinek kétmilliós bérleti díjával is.

Mint kés a vajon

És hogyan mehetett át a rendszeren ez a cég és a projekt? Könnyedén. A Fuvar Logisztik Kft. által beadott pályázat megfelelt a pályázati kiírás feltételeinek, ezért a Heves Megyei Kormányhivatal befogadta – mondta el a hivatal foglalkoztatási főosztálya munkaerő-piaci osztályának vezetője. A nemzetgazdasági tárca is arra hivatkozott megkeresésünkre, hogy a cég mindenben megfelelt a pályázat kritériumainak.

Az elbírálás során prioritást élvezett, hogy sok roma foglalkoztatását vállalták, Bélapátfalva térsége Heves megyén belül az egyik leghátrányosabb helyzetű régió, ezért mindenki örült volna a foglalkoztatási helyzet javulásának. Az viszont tény, hogy a pályázó semmiféle szakmai referenciával nem rendelkezett, ismerte el Lukács Ernő osztályvezető. Mindez azonban nem számított kizáró oknak.

Csak azt követően kért az állam műszaki szakértőt a megérkezett gépek felértékeléséhez, hogy felmerült a gyanú, azok használt berendezések. Mire ez a vizsgálat elindult volna, valaki felszámolást kezdeményezett a Fuvar Logisztik Kft. ellen. Közben derült csak ki az is, hogy esetükben egy bonyolult céghálóról van szó, akik más pályázatot is elnyertek. Sály községben deutériummentes víz előállítására nyertek pár tízmilliós támogatást, az a beruházás is elmaradt.

Fut az állam a pénze után

Most pedig az állam kapar azért, hogy a kárnak legalább egy része megtérüljön. 200 millió értékű fedezetet kért az állam, a Fuvar Logisztik egy olyan martonvásári hotelt ajánlott fel, amely végső soron egy másik cég (Trellis Kft.) tulajdonában van, az a cég pedig 100 millió forintért szerezte meg az ingatlant egy korábbi felszámolási eljárás keretében. A hotelt egy a regiszterben szereplő ingatlanbecsüs 2013-ban 610 millió forintra értékelte, amely összeg háromszorosa volt a pályázatban előírtnak, mivel a foglalkoztatási főosztály nem bírálhatja felül az ingatlanbecsüs által megadott értéket, ezért nem tartottak helyszíni szemlét sem, érvelt az osztályvezető.

Így néz ki ma a bélapátfalvi ipari park
Kovács István

A Heves Megyei Kormányhivatal eljárást indított az ingatlanon lévő zálogjogának érvényesítésére, amelyet a hotel tulajdonosa a bíróságon megtámadott – mondván, hogy őt becsapták az üzletfelei –, de az első fok a kormányhivatalnak adott igazat. A kár teljes megtérülésére a felszámoló nem lát sok esélyt, hiszen ha lesz is bevétel, elmondása szerint első helyen a bérgaranciaalapból lehívott összeget kell pótolni, amiből az elmaradt fizetéseket rendezték, majd ezt követik a felszámoló költségei.

Nyomoznak, de a kisebbségi tulajt egy év alatt meg sem kérdezték

A nemzetgazdasági tárca szűkszavúan csak annyit árult el, hogy „jelenleg a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal ellenőrzése van folyamatban, melynek keretében a hivatal a cég pályázatának teljes iratanyagát bekérte, és az egész folyamatot átvilágítja”. A NAV illetékes bűnügyi igazgatósága sem árult el semmi érdemit a több mint egy éve tartó nyomozásról.

A nyomozásról az azonban sokat elmond, hogy a Fuvar Logisztik Kft. egyik kisebbségi tulajdonosát, Hegedűs Erzsébetet meg sem kereste még a nyomozó hatóság. Ő – elmondása szerint – „csak egy icipici tulajdonrésszel” rendelkezik, ezért a nagyobb döntésekben nem vesz részt, így a Fuvar Logisztik Kft. ügyeit sem ismeri, és bár hallott a Bélapátfalván történtekről, de arról sincs bővebb információja. Rajta kívül a cégadatbázisban szereplő tulajdonosok és cégjegyzésre jogosultak közül nem sikerült senkit elérnünk. A céget tudomásunk szerint végig Fazekas G. Albert képviselte, hónapokkal ezelőtt még beszéltünk is vele (lásd fenti keretes írásunkat), ám most a felszámoló által is ismert telefonszámon elérhetetlennek bizonyult, míg a tárnoki lakcímére bejegyzett másik telefonszám nem kapcsolható.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.