Vállalkozás hvg.hu 2016. február. 07. 14:39

Külföldön is ringbe száll a gyógyszerek mellékhatásai ellen a magyar informatikai cég

Az európai gyógyszerforgalmazó cégeknek a gyógyszerek mellékhatásainak kutatása mellett orvosi irodalomfigyelést is végezniük kell. Ennek kapcsán vált szükséges és elkerülhetetlen szolgáltatássá a gyógyszercégek számára a farmakovigilanciai irodalomfigyelés, amelyet most egy magyar cég is szállíthat az európai piacra.

A Comfit Kft. már több mint tíz éve jelen van a hazai piacon, most pedig nemzetközi terjeszkedésre adta fejét, amit a Széchenyi Tőkealap összesen 85 millió forint értékű kockázati tőkével támogatott meg – olvasható az állami tulajdonú SZTA blogján.

De mi az a farmakovigilanciai irodalomfigyelés?

A farmakovigilancia a gyógyszerek nem kívánt hatásaival vagy egyéb problémáinak észlelésével, értékelésével, megértésével és megelőzésével foglalkozik, vagyis a szerek mellékhatásainak keresését és értékelését végzi azért, hogy megelőző akciókkal csökkenthessék a szerek mellékhatásai miatt fellépő egészségügyi kockázatokat és károkat.

A gyógyszerek mellékhatásai miatt bekövetkező halálesetek száma az EU-ban közel 200 ezer volt, így az Európai Parlament 2010-ben létrehozta a farmakovigilanciai szabályozást. Ennek része, hogy a gyógyszerforgalmazó cégek kötelezően orvosi irodalomfigyelést is végeznek, ami azt jelenti, hogy az összes orvosi és tudományos publikációban aktívan keresniük és értékelniük is kell a szereikkel kapcsolatban felmerült mellékhatásokat és különleges eseteket, majd értékelés után jelenteniük kell az Európai Gyógyszerügynökség felé.

Az orvosi irodalomfigyelés rendkívüli felelősséggel jár. A forgalmazóknak ugyanis többek között a figyelés során feltárt esetekre reagálva kell meghozniuk a szükséges lépéseket. Az esetek értékelésének gyorsnak és pontosnak kell lennie, minden olyan esetben szükséges a jelentés, ahol nem zárható ki a kapcsolat a szer és a felmerült mellékhatás között. Az értékelésből következő jelentési döntést pedig hiányos információk esetén is meg kell hozni, miközben egy mellékhatás megléte emberéleteket befolyásolhat, egy hibás értékelés pedig a gyógyszer vagy akár a forgalmazó sorsát is befolyásolja.

A cég valamennyi magyar orvosi folyóiratot (összesen 98-at) figyeli, a cég egyedülálló adatbázisában pedig közel 60.000 cikk adatai szerepelnek, és ezekben több mint 10.000 hatóanyagról írnak. Minőségi és specifikált, saját szoftver alapú szolgáltatásával a magyar piac több mint harmadát lefedi. A magyar nyelvű farmakovigilanciai program tervezett továbbfejlesztésének célja egy új, komplex, több országban egyszerre használható rendszer létrehozása, amely többek között lehetővé teszi a nemzetközi ügyfelek számára történő központosított adatszolgáltatást is. Partneri visszajelzések, illetve a környező országok farmakovigilanciai piacának telítettsége és lehetőségei alapján első körben négy újabb ország piacán (Horvátországban, Bulgáriában, Lengyelországban és Romániában) jelennek meg, a középtávú tervek között pedig 9 újabb ország is szerepel, többek között dél- és nyugat-európai EU-tagállamok is.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.