Vállalkozás hvg.hu 2016. január. 25. 09:30

Emelni kell a fizetéseket, mert végleg nem marad itthon munkás

Most már Szlovákiába vagy Csehországba is elvándorolnak a magyarok, ha emelik a bérüket.

A napi.hu összeállítása szerint idén (infláció nélkül számolva) 3-4 százalékos átlagosa béremelésre lehet számítani Magyarországon, amely körülbelül megegyezik a tavaly január és november között mért értékkel. A hazai munkáltatóknak most már 77 százaléka küzd munkaerőhiánnyal, és előbb-utóbb elkerülhetetlenné vélik, hogy az alkalmazottakat béremeléssel tartsák meg a cégek, vagy csábítsák el a konkurenciától.

A magyar munkaerőre újabban már nem csak Nyugat-Európa, hanem a régió is elszívó hatást fejt ki, olyan alacsonyak lettek a magyar bérek, hogy még Szlovákiába vagy Csehországba is érdemes lehet elvándorolni dolgozni. Míg korábban a határhoz közeli gyárakba sokan ingáztak Szlovákiából, ez a réteg mára gyakorlatilag eltűnt, a kifelé mozgó magyar munkások száma viszont nem csökkent.

Kisebb béremelésekre már tavaly is rákényszerültek a magyar cégek, az alacsony képzettségűek számára azonban a betanított munkáknál sokszor még mindig vonzóbb a közmunka, mert a két forma között csekély az anyagi különbség. A lapnak nyilatkozó szakértő szerint komolyabb fordulat akkor következik be, amikor a cégeknél a munkaerőhiány nagyobb, kimutatható pénzügyi hátránnyá válik.

hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?