Miután a magyar kormány nyíltan támogatja a közjogi és politikai válságot okozó Milorad Dodik boszniai szerb vezetőt, Bosznia-Hercegovinában nem bíznak már a magyar katonák pártatlan fellépésében.
Zeljko Komsic, a bosznia-hercegovinai államelnökség boszniai horvát tagja hivatalosan kérte az Európai Tanácstól az országban állomásozó magyar EUFOR-kontingens kivonását – írja a balk.hu. Levelét az Európai Tanács elnökének, António Costának címezte, aki csütörtökön arról beszélt, hogy Magyarország Ukrajna kapcsán elszigetelte magát a többi 26 tagállam konszenzusától az EU-csúcson.
Komsic elmondta, hogy azért kéri a magyar katonák kivonását, mert az EUFOR–Althea missziónak teljesen semlegesnek kell maradnia, és kizárólag a mandátuma keretein belül kell működnie, a magyar kormányzat magas rangú képviselők viszont nyíltan támogatják Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét. „Dodik már egy ideje aláássa Bosznia és Hercegovina alkotmányos és jogi rendjét, ami állandó instabilitást okoz az országban és a térségben szeparatista elképzelései és törekvései miatt” – tette hozzá.
Miközben Dodik ellen eljárás folyik, amely során folyamatosan ellenszegül a bosznia-hercegovinai központi szerveknek, a magyar kormányzat gazdasági és politikai értelemben is nyíltan támogatja a szeparatista törekvéseket is képviselő politikust. Budapest legújabban a Terrorelhárítási Központ (TEK) 78 fegyveres munkatársát küldte a boszniai Szerb Köztársaságba. Hivatalosan a helyi erők kiképzésére és közös gyakorlatozásra, de a VSquare oknyomozó portál értesülései szerint valódi céljuk az lehetett, hogy szükség esetén kimenekítsék a börtönbüntetésre ítélt Dodikot.
Arról, hogy a Magyar Honvédség tavaly még első ízben adott parancsnokot a nemzetközi boszniai békefenntartó missziónak, de a magyar kormány egyre aktívabb beavatkozása miatt a pártatlan részvételébe vetett bizalom elfogyott, itt írtunk.