Vállalkozás hvg.hu 2016. január. 22. 11:57

Ez a magyar fejlesztés tényleg életeket menthet

Egy egri cég olyan diagnosztikai eszközzel állt élő, amely előre jelzi a stroke és a hirtelen szívhalál kockázatát, és alig nagyobb egy névjegykártyánál.

A hirtelen szívhalál világszerte – és Magyarországon is – vezető halálok, amelynek túlélési aránya mindössze 10 százalék. A stroke a második leggyakoribb halálok, amely a WHO adatai szerint a világon, éves szinten több mint 5 millió ember életét követeli. Becsült adatok szerint Magyarországon jelenleg évente 40-50 ezren kapnak szélütést, és mintegy 12 ezer ember veszíti életét agyi érkatasztrófa következtében. Az esetek harmadában, a stroke közvetlen kiváltó oka az un. pitvari fibrilláció, amely EKG-val felismerhető és kezelhető.

A WIWE egy olyan diagnosztikai eszköz, amely megmutatja a hirtelen szívhalál és a pitvari fibrilláció következtében kialakuló stroke kockázatát. Az eszköz két részből áll: egy hordozható mérőműszerből és egy okostelefonhoz kapcsolható applikációból, ami egyébként életmentő funkciója mellett méri a vér oxigénszintjét, számolja a pulzust is, illetve rendelkezik olyan egyéb funkciókkal is, mint a lépés- és kalóriaszámláló – írta meg az Insiderblog.

Az eszköz ugyanakkor nem alkalmas folyamatos monitorozásra, hanem ha valamilyen panasza van a páciensnek, a WIWE segítségével 60 másodperc alatt felmérheti állapotát. „A WIWE azért nagy jelentőségű eszköz, mert a mért adatok alapján azonnal diagnózist tud készíteni, amely laikusok számára is érthető. Ráadásul WIWE használója a mérési eredményeket és diagnózist egy mozdulattal meg tudja osztani bárkivel, legyen az a kardiológusa vagy akár a távol élő családtag. Így ők valós idejű információt szerezhetnek a felhasználó állapotáról. A WIWE nem helyettesíti az orvost, de előre tudja jelezni a hirtelen szívhalál és a stroke kockázatát” – mutat rá a találmány jelentőségére Lakatos Zsófia a cég pr munkatársa.

A WIWE mögött többéves kutatómunka áll, amelyet Dr. Kozmann György (D.Sc.) egyetemi tanár, a Pannon Egyetem Egészségügyi Informatikai K+F Központ elnöke, az MTA doktora és munkatársai végeztek, a műszer fejlesztése és tesztelése 2014 októbere óta folyik. A tervek szerint a készülék 2016 áprilisától rendelhető, szeptembertől lesz elérhető a tengerentúlon is.

Az egri székhelyű Sanatmetal Kft., amely egyébként traumatológiai, ortopédiai, gerincsebészeti és fogászati implantátumokat gyárt és forgalmaz, éves árbevétele pedig meghaladja a 4 milliárd forintot, közösségi finanszírozási kampányt is indított, aminek azonban nem a tőkegyűjtés az elsődleges célja. „A crowdfunding kampányt azért kezdtük, hogy teszteljük a piacot, nem elsősorban a tőkebevonás a cél. Mivel a WIWE egy komoly technológiai újítás, valószínűleg azok figyelmét kelti fel először, akiket érdekelnek a technikai újdonságok. Ezek az emberek általában érdeklődnek a közösségi finanszírozás iránt is, így vélhetően találkoznak a termékkel. A WIWE mögött egy tőkeerős magyar vállalat áll, ez nem egy startup” – teszi hozzá Lakatos.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.