Idén nyolc magyar újító szerepel a közép- és kelet-európai régió innovátorait felvonultató New Europe 100-as listáján, ami a legkevesebb a visegrádi négyek közül, ráadásul tavalyhoz képest már a románok is megelőznek bennünket, pedig akkor is nyolc főt delegáltunk a listára.
Az országok rangsora a delegált innovátorok száma alapján |
1. Lengyelország - 27 fő 2. Szlovákia - 12 fő 3. Csehország - 10 fő 4. Románia - 9 fő 5. Magyarország - 8 fő 6. Bulgária - 7 fő 7. Észtország - 7 fő 8. Ukrajna - 4 fő 9. Horvátország - 4 fő 10. Lettország - 3 fő 11. Litvánia- 2 fő 12. Fehéroroszország - 2 fő 13. Szlovánia - 2 fő 14. Bosznia-Hercegovina - 2 fő 15. Szerbia- 1 fő |
A New Europe 100 lista célja, hogy elismerje és szélesebb körben is bemutassa a kreatív, innovatív ötleteket melyek pozitív hatással vannak a gazdaságra, tudományra, kultúrára, valamint a helyi közösségekre. A listán szereplő ötletek gazdái olyan kezdeményezések mozgatórugói, melyek globális szinten is képesek hatást gyakorolni és inspirálni másokat.
Magyarország nyolc fővel került fel a listára, ahogy tavaly is, amíg azonban ez akkor a negyedik helyre volt elég, most csak az ötödikre. Innovátoraink között van például Kerülő Balázs, a forradalmi Flike egyszemélyes elektromos drónmotort fejlesztő vállalkozás alapítója; Koleszár Szilvi, a fiatal lányoknak és nőknek használható, gyakorlati technológiai tudást nyújtó Skool nevű független szervezet vezetője; valamint Vitézy Dávid, a Budapest tömegközlekedését irányító BKK Zrt. korábbi vezérigazgatója vagy a menekülteknek fejlesztett mobil app, az InfoAid készítői.
A régió fejlődésében vezető szerepet betöltő száz személyiség a modern technológiák alkalmazásával nyit új utakat a kultúra, a politika, az üzleti élet, a tudományok vagy a társadalmi tevékenységek területén. A listán szereplő személyiségek többsége vállalkozó (50%), de számos aktivista és politikus (32%) is található. Ez a lista olyan emberekre hívja fel a figyelmet, akik a közeljövő változásainak motorjai lesznek Közép- és Kelet-Európában – emelte ki Wojciech Przybylski, a projektet kezdeményező Res Publica Alapítvány képviseletében. A régió fejlődésében vezető szerepet betöltő száz személyiséget bemutató listát a Res Publica együttműködésben a Visegrádi Alappal, a Google-lel, a Financial Times-szal, valamint számos jelentős régióbeli intézménnyel állított össze.
A listán szereplő magyarok:
Bodó Balázs, közgazdász, médiakutató
Falus Dániel, a kerékpárokosító eszközt készítő Shoka vezetője
Hapák Sámuel, a szöveget érdekes videóvá alakító mobil app, a ClipDis alapítója
Kerülő Balázs,a repülő biciklit megálmodó ByeGravity alapítója
Koleszár Szilvi, a technológiai tudást a nők körében is népszerűsítő SKool társalapítója és vezérigazgatója
Kun Szabolcs, a titkosított kommunikációt elősegítő CryptTalk alapítója
Vitézy Dávid, a BKK volt vezérigazgatója
Enys Mones, Niva Kov, a menekültek hiteles tájékoztatását segítő InfoAid fejlesztője