Vállalkozás hvg.hu 2015. november. 20. 09:02

Egyre súlyosabbak a magyar vállalkozások közterhei

A különadók emelése miatt is hátrébb csúszott a nemzetközi rangsorban Magyarország, így már az abszolút középmezőnybe kerültünk. Az előttünk álló országok egyszerűsítették az adózást és csökkentették a terheket, nálunk nem történt előrelépés ebben, inkább nőttek a vállakozások közterhei.

A világ országai között az elektronikus adóbevallás és fizetés volt a cégek közteherviselését könnyítő lépések általános jellemzője – írja a PwC és a Világbank jelentése alapján a Világgazdaság. A világelső Egyesült Arab Emírségekben 15,9 százalék a cégek átlagos adóterhe, de összességében a Közel-Keleten a legalacsonyabbak a vállalkozások közterhei, és átlagosan mindössze 12 órát kell foglalkozni az adófizetéssel egész évben. A világátlag ehhez képest 40,8 százalékos adószint, és  261 órát vesz igénybe a közterhek megfizetése, és már az országok 74 százaléka esetében kell 300 óránál kevesebbet tölteni ilyen feladatokkal – általánosan javuló a tendencia és csökkent a fizetendő adók száma is.

Magyarország 189 ország közül a 95. helyre csúszott vissza a nemzetközi rangsorban, hét helyet rontva. A világátlagot rontva 48,4 százalékos a vállalkozások átlagos adószintje, ami 0,4 százalékkal emelkedett, az adószint az uniós átlagnál – 38,2 százaléknál – is magasabb. Az adószintet az egyes adóterhek mérsékelt növekedése és szektorokat érintő különadók bevezetése emelte meg. A közterhek megfizetésének ideje nem változott, továbbra is 277 órát – 11 és fél napot – vesz igénybe egy évben átlagosan az adóbevallás és annak megfizetése, ebből 146 óra a bérterhek megfizetése, az áfával 96 órát kénytelenek foglalkozni a vállalkozások. Általános jellemző Kelet-Közép-Európában a bérekre rakódó terhek magas szintje. Az adók számát tekintve viszonylag jól áll Magyarország, a kis- és középvállalkozások 11 fajta adót kell fizessenek, ami az EU átlaga és régiós versenytársaink szintje alatt van.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?