Vállalkozás hvg.hu 2015. július. 27. 13:33

A netről tölt le szerződést? Hatalmasat bukhat vele!

A neten számos weboldalra lehet bukkanni, ahol ingyen vagy csekély ellenérték fejében letölthetőek különböző sablonszerződések, amelyek előnyösnek tűnhetnek a költségek csökkentése szempontjából, azonban számos kockázatot rejtenek magukban, amelyek később hatalmas öngólnak bizonyulhatnak.

A szerzőről
dr. Dobos István ügyvéd szakterületei közé tartozik a gazdasági jog, ingatlanjog és a polgári peresek eljárások. Magyar mellett angol és német nyelven dolgozik.

Sok vállalkozó egyszerűen az internetről halászik valamilyen ingyenes szerződésmintát, az ügyvédi díjakat az „elkerülhető költségek” alá vezetve. Azonban az így talált sablonszerződés biztosan nem illeszkedik úgy az adott ügylethez, ahogy egy egyedileg szerkesztett szerződés, így számos lényeges rendelkezés kimaradhat belőle. Egy vállalkozó például azzal a problémával fordult ügyvédhez, hogy építési cége egy internetről letöltött vállalkozási szerződés-sablonnal szerződött, amely szerződés kifejezetten kizárta, hogy az esőnapok számával meghosszabbodjon a teljesítési határidő, miközben a vállalkozónak éppen ez állt volna érdekében, tekintettel arra, hogy a kivitelezésre az őszi hónapokban került sor. Ráadásul a késedelmes teljesítéshez olyan kötbérkikötést is kapcsolt a sablonszerződés, amit egy, a vállalkozást képviselő ügyvéd valószínűsíthetően törölni vagy csökkenteni kért volna. Tekintettel azonban a sablonszerződés módosítás nélküli átvételére, az eredmény egy, a vállalkozói díj majdnem 50 százalékát elérő kötbérfizetési kötelezettség lett a vállalkozó oldalán.

A fenti példa jól mutatja, hogy különösen az üzleti élet egyes szerződései vonatkozásában elengedhetetlenül fontos az adott ügyletre szabott szerződések használata. Sablonszerződések esetén nem kerülnek az ügylet egyes meghatározó tényezői értékelésre, nem történik meg a kockázatok felmérése, így biztosítékok sem kerülnek a szerződésbe beépítésre. Számos esetben a sablonszerződések, többek között, nem érintenek olyan lényeges kérdéseket, mint a szerződő felek felelőssége, az átadás-átvételi eljárás folyamata, jótállási kötelezettség, illetve általában a titoktartással kapcsolatos rendelkezések is hiányoznak e szerződésekből A sablonszerződések egyetlen előnyének tekintett költséghatékonyság is elveszhet, illetve többszörös ráfizetés történhet, ha a rossz szerződés alapján cégének fizetési kötelezettsége keletkezik.

A fenti kockázatok elkerülhetők, ha a szerződés megkötésekor jogi képviselőt bíznak meg a szerződés elkészítésével. Ez nyilván költségesebb, mint egy ingyen „levadászott” verzió, ugyanakkor ez esetben is megoldható, hogy ne kelljen olyan mélyen a zsebbe nyúlni: az ügyvéd által elkészített szerződésminta kiválóan alkalmas arra, hogy a cég főtevékenységébe tartozó ügyletek esetén – némi finomhangolás után – többször is hatékonyan alkalmazható legyen úgy, hogy a jogi költségek jelentősen már nem növekednek.

Legfontosabb szerződéses rendelkezések:

A cég főtevékenységére modellezett vállalkozási szerződésmintának – a teljesség igénye nélkül – ki kell térnie az alábbiakra:

- Szerződő felek, szolgáltatás tárgyának, az adott ügyletnek pontos megjelölése;

- Megrendelő által szolgáltatott információk, eszközök, munkaterület átadásának folyamata;

- Teljesítési határidő és azon körülmények meghatározása, amelyek cégének nem felróhatóan okozhatnak késedelmes teljesítést;

- Szerződéses biztosítékok rendszere;

- Felelősségre, szavatosságra, jótállásra vonatkozó szabályok;

- Pótmunkára, többletmunkára vonatkozó rendelkezések;

- Átadás-átvételi eljárás;

- Titoktartási kötelezettség;

- Jogvita esetére illetékes bíróság kikötése.

Összefoglalva megállapítható, hogy a jól elkészített céges szerződések hosszú távon rengeteg költséget meg tudnak takarítani cégének azzal, hogy jogvita esetén precíz szerződéses rendelkezések alapján tud igényt érvényesíteni, vagy alperesként érdemi védekezést előterjeszteni.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?