Bár az elmúlt 11 évben voltak viták, számtalan eredményt hozott Magyarország európai uniós tagsága - mondta Csepreghy Nándor. Csatlakozásunk óta minden nap 3 milliárd forintot kapott az ország, 63 ezer beruházás valósult meg uniós, pénzekből.
A Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára a margitszigeti Európa-napon azt mondta, Magyarország és az EU kapcsolata kiállta az idő próbáját, a válságok csak megerősítették azt. Csepreghy Nándor kifejtette 63 ezer unió által finanszírozott beruházás van országszerte.
Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője hangsúlyozta: a magyarság és Európa sorsa szorosan összefonódik. 2004 történelmi jelentőségű fordulópont volt mind az ország, mind az unió életében, Európa megerősödött, Magyarország pedig újra valódi helyére került - emlékeztetett.
Mint mondta, Magyarország az EU egyik legnagyobb nettó haszonélvezője, 2004 óta több mint 8000 milliárd forint érkezett az országba, és hasonló nagyságrendű összegre lehet számítani a következő hét évben is. 2014 és 2020 között Magyarország mintegy 8000 milliárd forinttal többet fog kapni az Európai Uniótól, mint amennyit oda befizet - magyarázta. Hozzátette: ez azt jelenti, hogy ennek a hét évnek minden egyes napján mintegy 3 milliárd forint európai támogatás érkezhet Magyarországra.
Szűcs Tamás felidézte: 1950. május 9-én Robert Schumann francia külügyminiszter főként azért javasolta az egységes Európa megteremtését, hogy földrészünkön ne lehessen többé háború. Az Európai Unió létrejöttével és máig tartó fejlődésével ez a cél az unió területén belül megvalósult ugyan, de az Európa-nap fő üzenete, a béke és az összefogás fontossága 65 évvel később is ugyanúgy érvényes - vélekedett.
Bocskor Andrea (Fidesz-KDNP), az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottságának alelnöke arról beszélt, hogy a Schuman-nyilatkozat 65 évvel ezelőtti kihirdetése a 20. század egyik legfontosabb eseménye volt, amely a jelent is meghatározza. A megmaradás és a békés fejlődés záloga az együttműködés és a szolidaritás, és elsősorban erre van szüksége Európának - közölte.
Úgy látja, a rendszerváltozás utáni történelem egyik legnagyobb súlyú eseménye volt Magyarország uniós csatlakozása, amikor "Európa megnyílt Magyarország számára, és Magyarország megnyílt Európa számára".
Május 9-e, az Európa-nap az európai béke és egység ünnepe, az Európai Unió 28 tagállamában az EU létrehozásához vezető, történelmi jelentőségű Schuman-nyilatkozat évfordulójáról emlékeznek meg. Robert Schuman egykori francia külügyminiszter 1950. május 9-én vetette fel a mai EU elődjének tekinthető Európai Szén- és Acélközösség, a Montánunió létrehozását.