Az utóbbi években a figyelem az Egyesült Királyságé volt Európában – mármint abban a versengésben, ami amúgy, a rajtunk kívüli világban, globálisan zajlik – a szélerőmű-kapacitások minél jelentősebb méretű termelésbe állítása érdekében. Az eddig is "bezzeg" Németország most a tengeren is nagyon brutálisan felpörög – ezt prognosztizálja a GlobalData.
Az Egyesült Királyságot hamarosan letaszítják a trónjáról, mert bár 2014 végéig kétség kívül a brit partoknál épültek a legnagyobb tengeri szélenergia-befogó projektek, a németek most nagyon rákapcsoltak. Erről írt legutóbb a GlobalData, mely szerint hamarosan a németek lesznek Európa bajnokai, miután "lenyűgöző módon majdnem négyszeres növekedést képesek produkálni" az idén. A szuperlatívuszok a tavalyi 529 MW beépítés utáni 2071 MW kapacitásnak szólnak, ennyi épülhet be csak az idén offshore a rendszerükbe. (A méretek érzékeltetése végett: a jelenlegi Paksi Atomerőmű névleges teljesítménye 2000 MW.)
Németországnak egyébiránt a 2014-es is egy kivételes éve volt, miután a telepített szárazföldi és tengeri szélerőműtöbblete egy év alatt 5279 MW-ig jutott el. Németország teljes szélenergia-kapacitása ezzel meghaladta a 39.000 MW-ot, amiből több mint 1 GW a tengerekről származik.
Európában a teljes telepített tengeri szélerőmű kapacitás 8045 MW volt, amit 11 európai ország 74 erőműparkjában termeltek. A gazdasági válság beruházáscsökkentő hatása évek óta tart, ez az oka, hogy a tavalyi kapacitásbővülés "csak" 1500 MW volt. 2014 végén az egész "tengeri tortából" az Egyesült Királyságé volt eddig a legnagyobb szelet (4494 MW), őket Dánia (1271 MW), majd Németország (1045 MW) és Belgium (713 MW) követte.
Magyarország: lelépve |
Noha Magyarország nem érintett a tengeri szélfarm témában, a miheztartás végett érdemes tudni, hogy Magyarországon 2006 óta csak egyszer volt szélkvótaosztás. Ennek eredményeként pedig jelenleg mindössze 329 MW szélerőművi termelésünk van, és bár ez képes 32 ezer háztartás éves áramszükségletét megtermelni, az Orbán-kormány a 2010-es hatalomra kerülése óta befagyasztott minden lépési lehetőséget az iparágban. Jól lehet, a villamosenergia-rendszer rendszerirányítója hivatalosan már 2009-ben is azt a szakmai álláspontot képviselte, hogy további 420 MW szélenergia-mennyiség megjelenése (akár egyik napról a másikra) sem jelentene a hazai szabályozás számára problémát, a tetszhalott állapot feloldására nem mutatkozik kormányzati hajlandóság. Akkor sem, ha emiatt a 2020-ra Brüsszel felé vállalt zöldenergiás cél-részarány elérése is kérdéses, és akkor sem, ha az utóbbi években nem csak Ausztria, de lényegében az összes környező ország (Romániát és Bulgáriát is beleértve) egyszerűen lelépte hazánkat e tekintetben. |
Az Egyesült Királyság idei tervei szerint 813 MW-os új tételt telepít majd, ami ugyan továbbra is grandiózus projekt, de ezzel valójában a képzelt dobogó második helyéről is lecsúsznának, mivel Kína is tempót vált a tengeri projektekben (is): a prognózisuk 817 MW kapacitás telepítéséről szól 2015-re – a britek "szerencséje" az, hogy Kína nem Európa.
Ankit Mathur, a GlobalData energetikai projektvezetője szerint azonban a továbbiakban is megmaradhat az erőltetett versenytempó, melyben viszont hosszabb távon már az tűnik a leglényegesebb kérdésnek a világban, hogy Kína megmarad-e az évi 1 GW-os bővítési tempó alatt, vagy sem.
A világ szélerőmű-ipari szervezetének (Global Wind Energy Council – GWEC) legutóbbi éves jelentésében az áll, hogy 2014-ben 51.473 MW szélerőművi kapacitásnövekedés volt a világban. A GlobalData adatai szerint pedig a szélenergia ipar összes beépített kapacitása ez év végére átlépi majd a 425 ezer MW-os határt, 14 százalékkal meghaladva a 2014-es értéket. Az első negyedéves megrendelési adatokat nézve azonban ennél is brutálisabb a tempó: az idei és a tavalyi Q1 eredményei között 44 százalékos különbség van, és a gyorsulást az is alátámasztja, hogy a tavalyi utolsó negyedévben leadott megrendeléseknél is 8 százalékkal több jutott az idei év első három hónapjára.
A GlobalData szakembere szerint az iparág felpörgésében a legfontosabb szerepet az jelenti, hogy a tengeri szélerőmű-befektetések kasszasikernek bizonyulnak.