Vállalkozás hvg.hu 2015. április. 12. 21:20

Milyen árfolyamot használjon az egyéni vállalkozó?

Az euróban vezetett bankszámlán felmerülő bankköltséget, kamatot a terhelés napján levő vagy a megelőző hó 15. napi árfolyamon kell lekönyvelni?

Az az egyéni vállalkozó, aki előzőleg bejelentette az MNB-árfolyam használatát, az euróban vezetett bankszámláján a bankköltséget, kamatot a terhelés napján lévő MNB-árfolyamon számítja át és könyveli, vagy választhatja, hogy a megelőző hónap 15. napján érvényes árfolyammal könyveli a tárgyhónapban felmerült összes ilyen kiadását? – kérdezte az Adózóna egyik olvasója.

Az egyéni vállalkozók számára a személyi jövedelemadóról szóló törvény 6. paragrafusa az irányadó ebben a kérdésben. Ennek idén januártól hatályos (2a) bekezdése speciális előírást tartalmaz azon egyéni vállalkozók számára, akik áfafizetésre kötelezettek. Eszerint a külföldi pénznemben kifejezett bevételeit és kiadásait azon az árfolyamon kell forintra átszámítania, amelyet az áfatörvény vonatkozó rendelkezései (80-81. paragrafusa) alapján az áfa alapjának számítása során is alkalmaz.

Ez az előírás kötelező a vállalkozó számára, nem csak választható lehetőség. Az szja-törvény e tekintetben nem tesz különbséget az adott költségek típusa közt, így a tevékenység érdekében fizetett banki költségeket is ezen az árfolyamon kell forintosítani, írja az Adózóna.

Fontos, hogy az átszámítás során figyelni kell az áfatörvény hivatkozott rendelkezéseiben meghatározott időpontokra, azaz arra, mely napi árfolyamokat kell alkalmaznia a vállalkozónak. Az szja-törvény ezzel ellentétes rendelkezésének hiányában akkor is az áfatörvény szerinti árfolyamot kell figyelembe venniük, ha az nem egyezik meg a bevétel, illetve a kiadás pénzügyi teljesítése napján érvényes árfolyammal.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.