Hogy lehet, hogy egy gyémánttermelő gigantikus cég veszteséget szedjen össze? Erről is Putyin Oroszországával szembeni uniós és amerikai szankciók tehetnek.
Az orosz Alrosa, amely a világ legnagyobb gyémánttermelője, 100 milliárd rubel (vagyis úgy 550 milliárd forintnyi) nyereséget vár az idei évre. Tavaly viszont jókora veszteséget szedett össze. Az első blikkre talán meglepő bukta oka elsősorban a rubel gyengülése (ami pedig összefügg az Oroszországgal szembeni uniós és amerikai szankciókkal, és az olajár zuhanásával), mert a cég adósságainak jó része dollárban van, dollárban is kell törleszteni, a dollár pedig egyre többet ér a rubelhez képest, ezért megszalad a rubelben számolt adósság és –törlesztés.
Az Alrosa adózás utáni tavalyi vesztesége 16,8 milliárd rubel (vagyis mostani árfolyamon számolva bő 90 milliárd forint) volt.
Az Alrosa a tavalyi 36,2 millió karát után az idén 38 millió karát gyémánt termelését tervezi, miközben 40 millió karátnyi gyémánt eladásával számol, amiből 2 millió karát a tartalékából származik.
Az Alrosa 44 százaléka állami tulajdonban van, 25 százaléka Jakutföldé (hivatalos nevén Szaha Köztársaság), további 23 százaléka a tőzsdén forog.