2015. február. 16. 12:38 Molnár Csaba Utolsó frissítés: 2015. február. 16. 13:07 Vállalkozás

Bezárt egy budai Spar, de mindjárt ki is nyit, csak nem úgy

Bezárt egy budai Spar-üzlet és már nem is nyit ki. Sparként. Újabb áldozata a vasárnapi zárva tartásnak? Alapvetően nem. A vasárnapi stop persze nem jött jól a boltnak, de nem ezért zártak be, heteken belül felújítva újra is nyitnak, de már nem Sparként, hanem saját arculattal.

A környéken – és az interneten is – terjedő hírek szerint a január elsejétől zárva tartó Szent Orbán téri Spar már nem is fog kinyitni, elsősorban a az üzletek vasárnapi zárva tartását előíró, 2015 március 15-től hatályos törvény miatt. A hír azonban csak részben igaz, az üzlet Sparként valóban nem fog kinyitni, mert a tulajdonos visszatér a korábban nagy sikerrel működő imidzshez, és miután befejeződött a tervezett ráncfelvarrás, saját arculatú üzletként nyit ki újra.

“Terveink szerint március folyamán ismét megnyílik az üzlet vagy saját, vagy bérlői üzemeltetéssel” – mondta a hvg.hu-nak Kunné Csörgő Tünde, a boltot 1991 óta működtető és az ingatlant tulajdonló W & K Kft. egyik alapítója. Az üzlet egyébként már nem is szerepel az áruházlánc honlapján kereshető Spar-üzletek istájában. Sokan ezért is gondolhatták, hogy bekampecolt a 2014 áprilisától Spar-franchise-ként üzemelő bolt.

Stabilan nyereséges az üzemeltető
A W & K Kft.-t 1990. augusztus 14-én alapította Kun László, Kunné Csörgő Tünde férje, Kun László – aki ügyvezetője is a vállalatnak – és egy, németországi lakhellyel bíró magyar magánszemély egymillió forint alaptőkével, ami két lépcsőben 1998. augusztus végére 3 millió forintra emelkedett. A társaság utolsó ismert öt évében stabil forgalmat bonyolított, 2009-ben csaknem 320 millió, 2013-ban pedig valamivel több mint 216 millió forint volt az árbevétele. Ebben az időszakban mindig nyereségesen működtek, 2009-ben 8, egy évvel később 8,89 millió forint volt az adózott eredmény, 2013-ban 278 ezer forint, a köztes években a 4-5 milliós sávban mozgott. A vállalkozás ellen három végrehajtást indítottak, ezek közül egy volt adóhatósági, tavaly év közepére már mindegyik eljárás lezárult.

A Spartól nem azért válnak el mert rossz lett volna velük, hanem mert technológiai nehézségek miatt nem tudták kínálni a teljes, a Spar által előírt szortimentet – magyarán a 140 négyzetméteres eladótérben nem fért el minden, főleg a Spar által meghirdetett különféle akciókat nem tudták befutni helyhiány miatt. “Az eddigi együttműködő nagykerek közül messze a Spar volt a legjobb” – mondja Kunné, amit az is alátámaszt, hogy az újranyitás után is a Spar lesz a legnagyobb beszállítójuk. A pesti oldalon a Király utcában működtetett Spar-franchise bolttal pedig minden a legnagyobb rendben.

Az Orbán tér és környezete által “Jam ABC” néven közismert bolt belső terét újítják fel most – a munkálatok még nem kezdődtek meg, ezért is mutat kihalt képet az üzlet –, a cég távolabbi tervei szerint azonban egy teljesen új épülettel váltanák fel a mostani “erősen szocreál” kisugárzású házat. A kínálatban pedig várhatóan visszatérnek a korábban is követett, a vásárlók által is menőnek tartott gourmet szortimenthez.

A boltot tehát nem a vasárnapi zárva tartás nyírta ki, de kétségkívül nagyon nem jön jól az üzletmenetnek. A 140 négyzetméteres eladótér alapján akár nyitva is tarthatnának, de nem tudják megoldani, hogy csak családtagok dolgozzanak vasárnap az üzletben. Kunné abban bízik, hogy felmentést kaphatnak majd a kötelező vasárnapi zárva tartás alól, arra hivatkozva, hogy a “környékbeliek már nagyon megszokták a boltot”, bár még nem adták be erre vonatkozó kérelmüket.